Kulaca’dan Hollanda’ya 800 ton acı biber salçası

İnegöl’de Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından bu yıl Hollanda’ya 800 ton acı biber salçası ihraç edilecek. Üretim için 83 kişi çalışmalara başladı.

Kulaca’dan Hollanda’ya 800 ton acı biber salçası

Geçen yıl 554 ton acı biber salçası ihraç ettiklerini belirten Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur 2016 sezonunu 13 Ağustos’ta açtıklarını bildirdi. İki gün önce Hollanda’ya gönderecekleri 800 ton acı biber salçasını yapmaya başladıklarını belirten Uğur, geçtiğimiz yıl ise 554 ton acı biber salçası gönderdiklerini söyledi. 

İç piyasaya verdikleri tatlı biber salçasını da imal etmeye başladıklarını belirten Uğur, “İşletmemizde şu an 83 kişi çalışıyor. Bu daha da artacak. Çünkü hem acı biberin, hem de tatlı biberin temizlenmesi işçilik gerektiriyor. Önümüzdeki 2 ay içinde üretimi tamamlayacağız. Çünkü domates sezonu en geç 15 Eylül’de biter. Ancak biber işlememiz kırağı yağıncaya kadar devam edecek. Hem Yenişehir’den, hem Mustafakemalpaşa’dan, hem de kendi bölgemizden alım yapıyoruz. Bir kısmını çiftçilerimize taahhütlü ektirdik. Önümüzdeki yıllarda taahhütlü ekimi artırarak hem çiftçi açısından, hem de ürünün garanti olması açısından sözleşmeli olarak da ektirmeyi düşünüyoruz. Bu sene bir kısmını bu şekilde ektik ve üreticiden gelecek miktarı bildiğimiz için memnun kaldık” dedi.

500 TON İÇ PİYASAYA..

Kooperatifin salça kapasitesinin bin tona yakın olduğunu belirten Ahmet Uğur, “Bunun büyük bir kısmı ihracata gidiyor. Hem ülkemize döviz kazandırıyoruz, hem de istihdam sağlıyoruz. Bunun için ihracata daha fazla önem veriyoruz. Şu an 83 kişi sadece ihracat için çalışıyor. Bu yıl 800 ton ihracat için yaptığımız acı biber salçası haricinde, yaklaşık 500 ton salçayı da iç piyasaya süreceğiz” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X