Kulaca’nın hedefi bin ton salça ihracatı

İnegöl’den Hollanda’ya acı biber salçası gönderen Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2016 yılında 2 milyon liranın üzerinde ihracat yaptı. Kooperatifin yeni hedefi, bin ton salça ihracatı yapmak.

Kulaca’nın hedefi bin ton salça ihracatı

2016 yılında Hollanda’ya 724 ton salça ihracatı yapılan Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde 2017 yılı hedefi, bin ton acı biber salçası ihraç etmek. 

Kooperatifin 2016 yılını başarılı bir şekilde geçirdiğini ifade eden Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, “Kooperatifimizin kapasitesi arttı. 2016 yılında 724 ton Hollanda’ya salça ihracatı yaptık. Biber salçası ihracatının 430 tonunu gönderdik. Kalan 400 tonunu ise, her ay 100 ton olmak üzere peyderpey göndereceğiz” dedi.

İHRACAT ÇITASI YÜKSELECEK

Geçtiğimiz hafta Hollanda’nın İNPROBA firmasından yetkililer geldiğini ve önümüzdeki yıl da ihracatın devam etmesini istediklerini belirten Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, “2017 yılında da hem üretim hem de ihracat açısından çıtayı yükselteceğimize inanıyorum. Çünkü bu seneki ürünlerimiz daha iyiydi. Bu sene de şimdiden tedbirimizi alıyoruz. Ona göre ekim yaptırıyoruz. İnanıyorum ki 2017 yılı, 2016 yılından daha iyi olacak” diye konuştu.

KARGO SEFERLERİ BAŞLAMALI

Tarımın 2017 yılında daha iyi olacağını kaydeden Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, “Tarım ürünleri ihracatı artacak. Zirai ürün ihracatının artması dövizin doğrudan doğruya ülkemize gelmesi demektir. Şimdiden üreticilerimize ürünlerini kaliteli olarak yetiştirmelerini söylüyoruz. Avrupa’ya olan ihracatımızı artırmalıyız. Rusya’ya olan tarım ürünleri ihracatı bu sene daha fazla hızlanacaktır. Bu anlamda Yenişehir Havaalanı’ndan kargo seferleri başlamalı. İnegöl ve Yenişehir tarım ambarıdır. Yenişehir’den kargo seferleri başlarsa hem İnegöl, hem Yenişehir, hem de ülkemiz kazanır. En kısa zamanda Avrupa’ya sefer yapacak şekilde kargo uçaklarının Yenişehir’den kalkmasının sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X