Kurban pazarlarında arife hareketliliği

Kurban Bayramı arifesi dolayısıyla hayvan pazarlarında yoğunluk yaşanıyor.

Kurban pazarlarında arife hareketliliği

Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Eskişehir, Kütahya ve Bilecik’teki kurban pazarlarında, alışverişlerini arife gününe bırakan vatandaşlar yoğunluğa neden oldu.

 

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirdikleri kurbanlıkları müşterileriyle buluşturan besiciler arasında satışlardan memnun olan da fiyatlar düşürülmesine rağmen yeterince satış yapamayan da var.

 

Bursa’daki Soğanlı Hayvan Pazarı’nda, çocukları ve eşleriyle pazara gelen aileler, arife günü kurbanlık seçmenin telaşını yaşıyor.

 

Satıcılar da çok sıkı pazarlıklarla ellerinde kalan son kurbanlıkları bitirebilmek için çaba harcıyor.

 

Kıran kırana pazarlıkların yapıldığı pazarda, satıcılar arife günü olması nedeniyle kurbanlık fiyatlarını bir miktar düşürdü.

 

– Çanakkale

 

Çanakkale’de kurban kesecek vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği pazarda, arife günü dolayısıyla fiyatlarda düşüş yaşandı. Fiyatlar küçükbaşta 700 ile bin 800 lira arasında değişirken, büyükbaşlarda 5 bin liraya kadar çıkıyor.

 

Kurban satıcılarından İsmail Kahraman, fiyatların geçen yılla hemen hemen aynı olduğunu belirterek, “Giderler yükseldi ama fiyatlar aynı, geçen yıl da bu yıl da fiyatlarımız birbirine çok yakın. Talep var ama pazarlık çok. Biz ne dersek hemen 100 lira altından pazarlığa başlıyorlar ama son 4 gündür devam eden satıştan memnunuz.” dedi.

 

Bülent Ciğerci ise 3 günde 70 küçükbaştan 15’ini sattığını söyledi. Bazı vatandaşların kurbanlık almak için bayramın birinci gününü beklediğini ifade eden Ciğerci, “Eskiden bahçeler vardı, hayvanlar 2-3 gün önceden alınıp bekletilirdi ama şimdi yer yok. Haliyle bahçesi olmayanlar bayramın birinci gününü bekliyor. Hem fiyatlar biraz daha düşüyor hem de kesim yaptırılıp herkes evine götürüyor. Çok şükür satışlar iyi gidiyor, akşama daha çok artış bekliyoruz.” diye konuştu.

 

– Balıkesir

 

Kurban Bayramı arifesinde Balıkesir’deki kurban pazarında, kurbanlık seçmeye gelen vatandaşlar ile satıcılar arasında sıkı pazarlıklar yapılıyor.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı sorumlusu veteriner hekim Harun Çakır, özelikle vatandaşların arife günü ve bayramın birinci gününde kurban almayı tercih ettiğini söyledi.

 

Çakır, hayvanların titizlikle kontrol edilerek, satışa sunulduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

“Biz hayvanların girişinde kulaklarındaki küpelerini, evraklarını ve sağlıklı olup olmadığını kontrol ettikten sonra satışa sunulmasına izin veriyoruz. Balıkesir’e dışarıdan pek hayvan gelmez, kırsal mahallelerimizden kendi üreticilerimiz getiriyor. Şu an bin civarında büyükbaş, 2 bin 500 civarında da küçükbaş hayvan bulunuyor. Bu sayı gün gün değişebiliyor. Küçükbaş hayvanlar 700 lira ile bin 500 lira arasında, büyükbaş hayvanlar ise 5 bin liradan başlayıp 20 bine kadar çıkabiliyor. Vatandaşlarımız bütçesine göre kurban bulmakta zorlanmıyor. Her bütçeye uygun var.”

 

Bu arada, Balıkesir’de 23 bin liraya satılan yaklaşık bin 400 kilo ağırlığındaki “Kral” adlı boğaya henüz alıcı çıkmadı. Kral’ın sahibi İbrahim Genç, boğaya şimdiye kadar en çok 20 bin lira fiyat verildiğini belirtti.

 

– Yalova

 

Elmalık Yolu Cennet Caddesi’nde kurulan Yalova Kurban Pazarı’nda da vatandaşlar, bütçelerine uygun kurban bulabilmek üzere sabah erken saatlerde pazara geldi.

 

Büyükbaş hayvanların ilgi gördüğü pazarda arife günü, küçükbaş hayvanlar 600 lira ile bin 200 lira arasında satılıyor.

 

Pazarda küçükbaş hayvan satan Yusuf Buldu, bugün pazarda büyük bir yoğunluk beklediklerini dile getirerek, “Pazar günü olması nedeniyle vatandaşlar, daha pazarda yoğunluk oluşturmadı ama akşama doğru büyük bir kalabalık olacağını tahmin ediyoruz. Satışlardan memnunuz. Elimdeki hayvanların da büyük bir kısmını sattım.” ifadelerini kullandı.

 

– Eskişehir

 

Eskişehir’de kurulan hayvan pazarında da yoğunluk yaşanıyor.

 

Kurbanlık satıcısı Seyfi Koç, doğal ortamda yetiştirdikleri hayvanları pazarda satış sunduklarını belirtti.

 

Satışların istenilen seviyede olmadığını aktaran Koç, “Tatil süresinin uzun olması da satışlarımızı olumsuz etkiledi. İnsanlar, tatil yapmayı tercih etti. Burada 100 büyükbaş hayvanımın yarısını ancak satabildim.” dedi.

 

Fevzi Bozkuş da “Eskiden büyükbaş hayvan alımı daha yoğun oluyordu. Şimdi küçükbaş hayvana talep var. Pazarda satamadığımız hayvanları kasaplara vereceğiz.” diye konuştu.

 

– Kütahya

 

Kütahya’da da kurbanını uygun fiyata almak isteyen vatandaşlar, Tavşanlı Çevre Yolu yakınındaki hayvan pazarına akın etti.

 

Satıcılardan Mehmet Ali Koca, fiyatların önceki yıla göre çok fazla artmadığına dikkati çekerek, “Bu yıl fiyatlar, geçen yıla göre çok az arttı. Hayvan pazarına bu yıl ilgi çok fazla. Son gün olmasına rağmen fiyatları düşürmedik.” dedi.

 

Kurbanlık alan Mustafa Balon da “7 bin liraya bir dana aldık. Kurbanlığımızı uygun fiyata aldığımızı düşünüyorum. Kişi başı bin lira toplayıp kurbanımızı keseceğiz. Bu fiyatların çok yüksek olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X