Kurşunlu’ya ürün toplama merkezi

Kurşunlu Mahallesi’nde İnegöl Belediyesi tarafından yapımına başlanan Ürün Toplama Merkezi’nin temeli atıldı. Çilek üreticiliğinin yoğun olduğu bölgede yapılan merkezin, haziran ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

Kurşunlu’ya ürün toplama merkezi
HABERİ PAYLAŞ

Kurşunlu Mahallesi’nde hayata geçirilecek Ürün Toplama Merkezi’nin temeli törenle atıldı. Çilek üreticiliğinin yoğun olduğu bölgede yapılan Ürün Toplama Merkezi’nin haziran ayına kadar tamamlanmasının planlandığı belirtildi. 

Törende konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Amacımız İnegöl’ün tarımdaki artılarını ve değerlerini de Türkiye’nin, hatta dünyanın dört bir tarafına yansıtmak ve bunu bir ekonomik katma değer haline getirmek. Mobilyada yaptığımızın aynısını tarımda da gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

ÇİLEK FESTİVALİ

 

İlçe merkezi ve kırsal mahallelerde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kurşunlu denince akla çilek geldiğini ifade etti. 

Daha önce çilek ürününe dikkat çekmek, pazar alanını genişletmek ve İnegöl tarımına yeni bir marka kazandırma adına geçtiğimiz yıl Çilek Çalıştayı yaptıklarını belirten Aktaş, “Şimdi özellikle çilek markasının pazarlanması ve tüketici ile buluşması açısından önemli gördüğümüz modern bir ürün toplama merkezini oluşturuyoruz. Haziran ayı başında binanın tamamlanmasıyla beraber, güzel bir çilek festivaliyle birlikte çilekteki yükselişimizi daha da arttırmak amacındayız” dedi.

COĞRAFİ İŞARET

Çilek üretiminin 10 bin dönümlere çıktığını ifade eden Aktaş, “İnegölümüz’de toplam 29 bin tona yaklaşan çilek üretimi yapılıyor. Tarım potansiyelinin geliştirilebileceğini, endüstriyel ürüne dönüştürülebileceğini, bunun ihracatının yapılabileceğini, pazarlanabileceğini net bir şekilde görebiliyoruz. İnegöl çileğini de ulusal ve uluslararası pazarlarda vitrine çıkartma noktasında ‘coğrafi işaret’ alma çalışması da başlattık” ifadelerine yer verirken, Kurşunla’da yapılan hizmetleri aktardı. Aktaş, “Bizim İnegölümüze olan heyecanımız ve hayalimiz hiçbir zaman bitmeden devam edecektir” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X