Kutup evleri soğuktan koruyor

Uludağ’da dağcılar soğuktan ve kardan korunmak için kutup evleri yaptı.

Kutup evleri soğuktan koruyor

Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa Temsilciliği tarafından Uludağ’da iglo kampı yapıldı. 2543 metre ile Marmara bölgesinin en yüksek noktası olan Uludağ oteller bölgesinde hafta sonu yapılan kampa 10 kulüpten 50 dağcı katıldı. Dağcılara iglo evlerinin nasıl yapılacağı tatbiki olarak gösterildi. Tuğla gibi kesilen karlardan örülen evlerin yapımı ortalama 5 saat sürüyor. İçinde 3 kişi rahatlıkla barınabiliyor.

Geceyi yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki buzdan evlerde geçiren dağcılar, dışarıdaki -9 derecelik soğuktan etkilenmedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa İl Temsilcisi Nazif Makas, “Yılda bir kere iglo (kutup evi) yapma tekniklerini öğretiyoruz. Dağcıların karda barınma tecrübesini artırmanın yanında dağcılık kulüplerimizle bir araya gelerek arkadaşlarımızın kaynaşmasına vesile oluyoruz. İglonun erimemesi için iç sıcaklığını -1 ila +2,3 derecenin arasında tutmaya gayret ediyoruz. Kubbesinde bıraktığımız küçük hava boşluğu sayesinde hava sirkülâsyonunu sağlıyoruz. Yemeklerimizi burada yapıyor, soğuktan korunarak yatıyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X