‘Kuyu Köpek’ müşahede altında

Beykoz’da düştüğü kuyudan 13 gün sonra kurtarılan Kuyu isimli köpek yavrusu , İstanbul Büyükşehir Hayvan Hastanesi’nde müşahede altına alındı. Durgunluk, halsizlik belirtileri ile İstanbul Büyükşehir Hayvan Hastanesi’ne getirilen Kuyu Köpek’e halk arasınd

‘Kuyu Köpek’ müşahede altında
HABERİ PAYLAŞ

Kilo kaybettiği ve neşesiz olduğu görünen Kuyu Köpek’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Beykoz’da düştüğü kuyudan 13 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Hayvan Severlerin koordineli çalışması ile kurtarılan “Kuyu Köpek” ikincil enfeksiyon riski ve aşı periyodunun tamamlanması için müşahede altında tutuluyor.

Karantinada tutulan Kuyu Köpek, sağlık durumu hakkında bilgi vermek için basın mensuplarına gösterildi. Kuyu Köpek’in bir haftalık tedavinin ardından yavaş yavaş kilo almaya başladığı ve hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi.

“HAYATİ TEHLİKESİNİ ATLATTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

‘Kuyu Köpek’le ilgili bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Büşra İnal Günay, “Kuyu yaklaşık 1 hafta önce durgunluk ve iştahsızlık şikayetiyle hastanemize geldi. Durumu ciddiydi. Yapılan tetkikler ve testler sonucu ‘Parvoviral Enterit’ denilen halk arasında kanlı ishal olarak bilinen bir hastalığa yakalandı. Tedavisini yaptık ve tedavisine devam ediyoruz. Şu an kusması ve ishali kesildi, gayet iyi. Hayati tehlikesini atlattığını düşünüyoruz” dedi.

Kuyu’nun mutsuz görüntüsünü yorumlayan Günay, “Şu an burası çok kalabalık, hem strese sokmamak hem de ikincil bir enfeksiyona sebep olmamak için ziyaretçi kabul etmiyoruz. Bir de masa stresi var. Kendi ortamında daha mutlu” dedi.

Kuyu’nun taburcu olup olmayacağının 2-3 gün içinde netleşeceğini belirten Günay, “Bu hastalığı başka hayvanlardan da kuyudan da kapmış olabilir. Belediyenin barındırdığı alanla ilgili değil, kendi yaşam alanından ya da kuyudan da kapmış olabilir. Aşısız başka hayvanlarla teması ve toprakla temas etmesi yeterli” diye konuştu.

HAYKONFED TEMSİLCİSİ: 30 KİŞİ İÇERİ GİRDİ, BU NASIL KARANTİNA

Kuyu’nun sağlık durumu hakkında bilgi almak için hastaneye gelen Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) İstanbul Temsilcisi Barış Şengün, dün Kuyu’yu karantinada olduğu için kendisine göstermediklerini, konuyla ilgili bilgi alamadıklarını söyledi.

Şengün, “Aşı protokolü tamamlanmamış bir hayvanın bir bakımevine girmesi demek hastalık kapması demektir. Bütün tereddüdümüz buydu. Bir türlü bize açıklayıcı bilgi vermediler. Dün bandaj sağ bacağında şimdi sol bacağında, karantinada dedikleri hayvanı şimdi öpüyorlar. Dün karantinadaydı bugün 30 kişi içeri girdi. Bu nasıl karantinadır. Şaibeyi kendileri yarattı biz değil” diye konuştu.

“KUYU BİR SEMBOLDÜR”

Kuyu’yu iyi görmediğini söyleyen Şengün, “Kanlı ishal ölümcül bir hastalıktır ve ömür boyu taşıyıcı olacak. Kuyu’nun itfaiyeye geri verilmemesini istiyoruz. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun, itfaiyenin şartları müsait değil. Çok daha iyi bir yere sahiplendirmek istiyoruz” dedi. ‘Kuyu gibi binlerce hayvan var’ şeklindeki eleştiriler hakkında Şengün, “Kuyu bir semboldür. Kuyu nezdinde diğer hayvanların da hayat şartlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X