Kuzey Kore’den Türkiye’ye başsağlığı mesajı

Kuzey Kore, Ankara’da meydana gelen terör saldırısından dolayı bugün Türkiye’ye başsağlığı mesajı gönderdi.

Kuzey Kore’den Türkiye’ye başsağlığı mesajı

10 Ekim’de Ankara’da gerçekleşen terör olaylarından sonra, Kuzey Kore yönetimi geç de olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir başsağlığı mesajı gönderdi. Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti Yüksek Halk Konseyi Başkanı Kim Yong-nam’ın ismi ile gönderilen başsağlığı mesajı, aynı zamanda Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı’nda da yayınlandı. 

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm Türkiye’ye başsağlığı dilenen mesajda, “Kore olarak her türlü terörü kınadığımızı tekrar ifade ederek Türkiye halklarının bir an evvel yaralarını sarmasını içtenlikle dileriz” ifadeleri yer aldı. 

Kuzey Kore, Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kim Jong-un tarafından yönetilse de ülkenin resmi devlet başkanı Yüksek Halk Konseyi Başkanı Kim Yong-nam. Bu yüzden ülkenin dış politikaya yönelik resmi işleri bu makam üzerinden yürütülüyor.

​Kuzey Kore, Türkiye’ye bundan böyle ‘Dürigkiye’ diyecek

Kuzey Kore, Ankara’da 10 Ekim’de meydana gelen patlamada ölenler için gönderdiği başsağlığı mesajında, Türkiye için kullandığı ‘To-i-gi’ kelimesini değiştirerek ‘Dürigkiye’ ifadesini kullandı. 

Kuzey Kore 10 Ekim’de Ankara’da meydana gelen terör olaylarından dolayı Türkiye’ye başsağlığı mesajı gönderdi. Mesajda Türkiye için kullandıkları ‘Dürigkiye’ ifadesi dikkatlerden kaçmadı. Kore halkı bölünmeden önce Türkiye için Çince kökenli ‘To-i-gi’ kelimesini kullanırken, Güney Kore ilerleyen yıllar ‘Toki’ ifadesini kullanmaya başlamıştı. Yakın zamana kadar ‘To-i-gi’ kelimesini kullanmaya devam eden Kuzey Kore’nin, bu son mesajında telaffuzu ‘Türkiye’ye daha yakın olan ‘Dürigkiye’ şeklinde değiştirmesi dikkat çekti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X