Le Pen’in dokunulmazlığı kaldırıldı

Fransız aşırı sağı Ulusal Cephe’nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen’in, 2014 yılında parti internet sitesinde yayınlanan bir söyleşide yahudiler hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle parlamenter dokunulmazlığı kaldırıldı.

Le Pen’in dokunulmazlığı kaldırıldı

Strazburg’da devam eden AP Genel Kurulunda Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılması konusunda milletvekillerinin görüşüne başvuruldu. Le Pen’in 2014 yılında parti internet sitesinde yayınlanan bir söyleşide, birçok sanatçı hakkında dile getirdiği görüşleri ve “gelecek sefer fırınlayacağız” ifadeleri ile “ırkçı nefreti körüklemek” suçu işlediğine karar verilen Genel Kurulda, Fransız yargısının bu yöndeki talebi onaylanarak parlamenter dokunulmazlığı kaldırıldı.

88 yaşındaki Fransız liderin, daha önce de dokunulmazlığının kaldırılması talebi AP’de gündeme gelmiş ve üç kez parlamenter dokunulmazlığı kaldırılmıştı. AP’nin bu kararı ile Le Pen’in Fransa’da yargılanmasına devam edilecek.

Le Pen’in ifadelerinin hedefinde Fransız şarkıcı Patrick Bruel ve Amerikalı sanatçı Madonna da yer alıyordu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X