Litvanya’ya zırhlı araç yok

Almanya, Rusya’nın tehdidi nedeniyle partnerlerinden askeri destek isteyen NATO ülkesi Litvanya’nın zırhlı muharebe aracı talebini reddetti.

Litvanya’ya zırhlı araç yok
HABERİ PAYLAŞ

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü Rainer Arnold, yaptığı açıklamada ‘NATO üyesi Litvanya’nın artan güvenlik ihtiyaçları bakımından silahlı kuvvetlerini modernleştirmesini prensipte olumlu buluyoruz. Bu nedenle Litvanya’yı kendi imkanlarımız çerçevesinde desteklemeyi deneyeceğiz’ dedi. 

Sözcü, Alman ordusunun mevcut zırhlı araçlarının ya da gelecek yıllarda tedarik edilecek araçların satılmasının öngörülmediğini belirtti. SözcüR Arnold, buna karşılık Litvanya’ya askeri eğitim yardımında bulunulabileceğini söyledi.

Litvanya eskimiş M113 panzerlerini yenilemek amacıyla Almanya’ya hükümetler arası bir ticaret teklifinde bulunmuş, Boxer tipi zırhlı muharebe araçları satın almak istemişti. Silah ticareti anlaşmasına, üretici Kraus-Maffei Wegmann firması değil Alman hükümeti taraf olacaktı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X