Lüks evdeki tadilat tarihi surları yıktı

Alanya Kalesi’nin surlarının bir kısmı yıkıldı. Tarihi surların yıkılmasına bitişiğindeki evde yapılan tadilatın neden olduğu belirtiliyor.

Lüks evdeki tadilat tarihi surları yıktı
HABERİ PAYLAŞ

Antalya’da Alanya Kalesi’nin yanındaki lüks evde yapılan tadilatın tarihi surların yıkılmasına neden olduğu iddia edildi.

Tarihi kalenin Ehdemek bölgesindeki kısmında, Avusturyalı Walter Godina’ya ait evin duvarlarıyla bitişik ve Alanya Müze Müdürlüğü sorumluluğundaki tarihi surların nisan ayında yıkıldığı ortaya çıktı.

dhaphoto6,12zemcojd0ephrnway_f8g.jpg

10 metreye yakın sur ve Walter Godina’ya ait balkonun bir kısmının yıkılma sebebinin, Godina’nın, surlara bitişik noktadaki evinden surlara pencere açması, balkon kısmına ve surların üzerine korkuluk yaptırması olduğu öne sürüldü.

Alanya Müze Müdürlüğü yetkilileri, yapılan izinsiz müdahaleyle surların yıkımına sebep olmasından dolayı Walter Godina hakkında 2863 sayılı yasa çerçevesinde yasal işlemlerin başlatıldığını ve Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti. Godina’nın, tarihi sit alanı içinde olan alanda yaptığı tüm bu işlemler için izin almadığı ifade edildi.

dhaphoto8,fg27e1t5buo3i8djykn44w.jpg

YIKILAN SURLAR İÇİN RESTORASYON

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca yürütülen soruşturma devam ederken, yıkılan surlarla ilgili restorasyon projesi hazırlandı. Surların devamının da yıkım tehlikesi altında olması nedeniyle restorasyon projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

dhaphoto9,cukwau20mugftczl0kjfsg.jpg

Alanya Kalesi Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan kalede, İçkale ve Ehdemek olmak üzere iki iç kale bulunuyor. Alanya Kalesi, dünyada yaşamın asırlardır devam ettiği ender kalelerden biri olma özelliğini de taşıyor. Çok sayıda yerli ve yabancının yaşamını devam ettirdiği kale, Alanya’nın en önemli tarihi ve turistik değerlerinin başında geliyor. Kaleyi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X