`Madde bağımlılığı sağlık meselesidir`

Madde bağımlılığının güvenlik sorunu olarak algılanmasının yanlış olduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Madde bağımlılığı güvenlik meselesi değil sağlık meselesidir” dedi.

`Madde bağımlılığı sağlık meselesidir`
Bursa Yusufelililer Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde düzenlenen istişare toplantısında konuşan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Madde bağımlılığı, her gün daha da artış gösteren bir sorun olarak karşımızda duruyor. Toplum olarak güvenlik meselesi olarak gördüğümüz; ancak aslında sağlık ve toplumsal bir sorun olan madde bağımlılığı konusunda toplumsal bir bilinç oluşturmak zorundayız” diye konuştu. Madde bağımlılığının özellikle çarpık şehirleşme nedeniyle çocukların ve gençlerin karşı karşıya kaldığı bir sorun olduğunun altını çizen Başkan Edebali, “2011’de Bursa’da lise öğrencileri arasında madde bağımlılığı oranı yüzde 2,4 iken 2013 yılında İstanbul’da lise öğrencileri madde bağımlılığı oranı 10, 4’e kadar yükselmiş durumda. Çok yüksek bir artış var. Bu durumun arka planında ise plansız ve çarpık yapılaşma ile sosyal alan ve sosyal faaliyet yetersizliği yatıyor” diye konuştu.
 
TOPLUMSAL REFLEKS ŞART
 
Yıldırım Kent Konseyi’nin göreve başladığı günden bu yana konu hakkında çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Başkan Edebali, “Bu alandaki rahatsızlıkta toplumsal olarak bir mesafe kat edemedik. Konu artık Türkiye’nin gündemine de yerleşmeye başladı. Kent Konseyimiz de Yıldırım’daki farkındalığı oluşturacaktır” dedi.
 
Madde bağımlılığı konusunda oluşması gereken bilincin önce ailede oluşması gerektiğinin altını çizen Başkan Edebali, “Toplum olarak bizim bir refleks geliştirmemiz gerekli. Yıldırım’ın genç bir nüfus kaynağı var. Bu kaynağa Tüm STK’lar ile birlikte sahip çıkmalıyız. Belediye olarak kapsamlı bir proje ile çocuklarımızı uyuşturucudan uzak tutmakla kalmayıp, topluma en fazla yarar sağlayacak bir aşamaya getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X