Maden OSB için çalışmalar hızlandı

Orhaneli’nde kurulacak Maden OSB için son aşamaya gelinirken, Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu OSB’nin, dağ yöresinin kaderini değiştireceğini ifade etti.

Maden OSB için çalışmalar hızlandı

OSMAN SAK

 

Orhaneli Kent Konseyi’nin düzenlediği toplantıda Maden OSB ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Orhaneli İbrahim Hüsniye Çağlayan Ortaokulu’ndaki toplantıya, İlçe Kaymakamı Abdülhalim Can ve Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, köy derneklerinin temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, OSB’nin, dağ bölgesinin kaderini değiştireceğini ifade ederek, sadece Bursa için değil, Türkiye için çok büyük yatırım olduğunu söyledi. 

Çevreci bir OSB kuracaklarını ve bu konuda çalışmaların yapıldığının altını çizen Tatlıoğlu, projenin tersine göçü başlatacağını, bölgede ekonomiye ciddi katkı sağlayacağını anlattı. Orhaneli’nde 500 milyar dolara yakın maden rezervinin olduğunu kaydeden Tatlıoğlu, “Madenlerimizi işleyerek gönderirsek, Türkiye ekonomisine büyük destek sağlanacaktır. Hedefimiz ülkemize ve ilçemize hizmet sağlamaktır. Hep beraber ilçemiz için çalışıyoruz” dedi.

Madsiad Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Durmaz da, Maden OSB’nin projeleri ve detayları ile ilgili bilgi verdi. Durmaz, Orhaneli OSB için şu ana kadar 62 fabrika sahibinin başvuruda bulunduğunu belirtirken, bölgede işsizliğin sona ereceğini ifade etti ve bölgede madencilikle ilgili meslek lisesi veya meslek yüksekokulu açılmasını da hedeflediklerini kaydetti. Ziraat Mühedisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veli Koç da, Orhaneli OSB’de su kaynaklarının kullanımı ve enerji kaynaklarının tüketimi gibi konularda görüşlerini paylaştı. 

ÜÇ BÖLGEDEN BİRİ

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yetkililerin önümüzdeki günlerde bölgeye gelerek yer tespiti için son kararı vereceği belirtildi. Bakanlığa 3 bölge teklif edildiği öğrenilirken, Şükriye bölgesinin ağırlık kazandığı kaydedildi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X