Madımak unutulmayacak

Sivas Katliamı’nın 22. yıldönümünde aydınlatılmasını isteyen binlerce kişi, Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen 33 aydın ve 2 otel görevlisi anısına yürüdü.

Madımak unutulmayacak

Sivas’a 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 22. yıl dönümü, dün Sivas’ta yapılan çeşitli programlarla anıldı. Eski Madımak Oteli’nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüyen grup, 

YOĞUN GÜVENLİK

Kente giriş yapan araçlar kontrolden geçirilirken, yolculara kimlik kontrolü yapıldı, bazı cadde ve sokaklar da trafiğe kapatıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Sivas’ta yaklaşık 10 bin kişi, yaşamını yitirenler için yürüdü. Sivas katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile sanatçılar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar da anma etkinliğinde buluştu.

KARANFİLLERLE

Olaylarda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri ve tertip komitesi üyelerinin Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli’ne geçişine izin verildi. Öldürülenlerin isimleri tek tek okunurken, gruptakiler isimleri okunanlar için ‘Burada’ diye bağırdı. Daha sonra yaşamını yitirenler için karanfiller bırakıldı.

 

22 YIL SONRA İLK KEZ

CHP’li 60 milletvekili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Madımak’ta yanarak ölen şair Metin Altıok’un CHP’den İzmir Milletvekili olan kızı Zeynep Altıok Akatlı da anma için Sivas’a gitti. 22 yıl sonra ilk defa Sivas’a giden Zeynep Altıok Akatlı, “’Bu dava ‘biz bitti demeden bitmez’ demiştik. ‘Kim incinirse incinsin karanlıklar aydınlansın’ demiştik. 22 yıl boyunca adaletsiz bir yolda acıyla, ağır bir yükle yürüdük. 22 yıl buraya gelmeyi beceremedim. Duygusal olarak benim için zor bir şeydi” dedi. ‘unutMADIMAKlımda’ yazılı tişörtle anmaya katılan Altıok, otelin önüne karanfil bıraktı.

Ölenleri rahmetle anan Selvi Kılıçdaroğlu ise, “O insanlar öldüler. Alevlerin ateşlerin dumanların arasında ama o alevler bizi daha da aydınlatacak. Yolumuz hep aydınlık olacak hep barış olacak. Buna gönülden inanıyorum, ölenleri de rahmetle anıyorum” diye konuştu.

HDP SÖZ VERDİ

Acının hale taze olduğunu ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, şunları kaydetti: “Bu dava böyle kapatılamayacak, unutturulamayacak. Bu davayı yeniden açacak, dündeki bugündeki sorumlularını açığa çıkaracak bir adalet hareketini hep birlikte geliştireceğiz. Bu da bizim 2 Temmuz’daki sözümüz olsun. Bütün ailelere başsağlığı, yitirdiğimiz canlara Allah’tan rahmet diliyorum.”

2 TEMMUZ YAS GÜNÜ OLSUN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da Sivas’taki ateşin halen sönmeden yanmaya devam ettiğini dile getirerek, “2 Temmuz yas günü ilan edilmelidir. Bu konuda CHP olarak teklif vereceğiz. Toplumsal hafızamız canlı tutulmalı ki bir daha böyle bir vahşet, böyle bir katliam yaşanmasın” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X