Maduro zaferini ilan etti

Ekonomik kriz nedeniyle haftalardır protestolara sahne olan Latin Amerika ülkesi Venezuela’da, yeni anayasayı yazacak Kurucu Meclis için seçimler düzenlendi.

Maduro zaferini ilan etti

Sosyalist Devlet Başkanı Nicolas Maduro zaferini ilan ederken, oylamayı boykot eden muhalefet sonuçları tanımadığını açıkladı. Seçim günü devam eden protesto gösterilerinde en az 10 kişi öldü. 

Venezuela Seçim Komisyonu’nun açıklamasına göre, seçimlere katılım oranı yüzde 41,5. Seçim Komisyonu Başkanı Tibisay Lucena 8 milyonu aşkın seçmenin sandığa gittiğini söyleyip oylamayı başarı olarak tanımladı. Ülkenin sahne olduğu siyasi ve ekonomik krizin çözümünün yeni anayasa olduğunu savunan Maduro da seçimlere katılım oranını överek “Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy” diye konuştu. Maduro, “Artık bir Kurucu Meclisimiz var” dedi. Muhalefetin boykotu nedeniyle Kurucu Meclis’in hemen her üyesi Maduro yanlıları arasından seçildi. Ancak yeni anayasada ne gibi düzenlemelerin yer alacağı henüz bilinmiyor. 

MUHALEFETTEN REST

Muhaliflerin oluşturduğu koalisyon ise seçmenlerin yüzde 88’inin oy vermediğini savunup sonuçları tanımadıklarını açıkladı. Muhalefet liderlerinden Henrique Capriles, protestolarda meydana gelen ölümleri ‘katliam’ diye niteleyip “Bu hileli süreci tanımayacağız” dedi. Protestoların bugün de sürmesi bekleniyor. Öte yandan, ABD’nin yanı sıra Amerikan müttefikleri Kolombiya ile Meksika seçimleri tanımayacaklarını açıkladı. Avrupa Birliği de şiddeti kınayıp “Seçimi tanımayabiliriz” açıklaması yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X