Mahsur kalan çocuklar için zamanla yarış

Tayland’ın Çiang Rai eyaletinde, ziyaret ettikleri mağarada kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarmak için zamanla yarışılırken, çocuklar dalgıçlar aracılığıyla ailelerine gönderdiği mektupla kendil

Mahsur kalan çocuklar için zamanla yarış
HABERİ PAYLAŞ

Çiang Rai Eyaleti Valisi Narongsak Osatanakorn, son birkaç günde yağışın durması ve mağaradaki su seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkan elverişli koşulların, beklenen yağmurla değişebileceğini, bu sebeple çocukları dışarı çıkarmak üzere hazırlık yaptıklarını belirtti.

Vali Osatanakorn, ‘Baştan beri kafamızdaki plan çocukları mümkün olduğunca çabuk dışarı çıkarmaktı. Burada belirleyici faktör mağaradaki su seviyesinin mümkün olduğunca düşük olduğu bir anı kollamaktı. Nitekim şu anda sel suları bir miktar çekilmiş durumda. Ancak yağmurun yeniden yağmaya başlamasıyla su seviyesi yeniden yükselmesinin ne gibi risklere yol açabileceğini bilmiyoruz’ dedi.

AİLELERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Çocuların 25 yaşındaki antrenörü Ekapol Chanthawong da yazdığı notla ailelerden özür diledi. Antrenör yazdığı notta, ‘Değerli ebeveynler, çocuklarınızın hepsi iyiler, ekipler onlara iyi bakıyor. Onlara elimden gelen en iyi şekilde göz kulak olacağımdan emin olabilirsiniz. Destek olan herkese teşekkür ediyor ve sebep olduğumuz bu sıkıntı için tüm ailelerden özür diliyorum.’ ifadeleri yer aldı.

ÇOCUKLARDAN MEKTUP

Öte yandan deniz komandolarının eşlik ettiği 12 çocuk mağarada yazdıkları mektupları dalgıçlarla dışarda bekleyen ailelerine yolladı. Çocuklar da ailelerine durumlarının iyi olduğunu anlatan mektuplar kaleme aldı. Çocuklardan biri, mektubunda ‘Ben iyiyim, burada hava birazcık soğuk ama merak etmeyin. Doğum günü partimi hazırlayın’ diye yazdı. Tun adındaki bir çocuk, ‘Annecim ve babacım, ben iyiyim, lütfen endişe etmeyin. (Arkadaşım) Yod’a söyleyin, buradan çıktığımda kızarmış tavuk yemeye gideceğiz. Sevgilerimle.’ ifadelerini kullandı. Mick adındaki bir diğer çocuğun mektubunda da ‘Hepinizi çok özledim. Büyükbaba, amca, anne, baba ve kardeşlerim. Ben içerdeyim, deniz komandoları bize burada iyi bakıyor. Hepinizi seviyorum.’ dedi.
OKSİJEN SEVİYESİ AZALIYOR
Kurtarma ekipleri mağara içindeki oksijen seviyesinin düşmesinden endişe ediyor. Olağan koşullarda yüzde 21 civarında olması gereken oksijen oranı yüzde 15’e kadar geriledi. Ekipler oksijen seviyesinin daha fazla düşme ihtimaline mağaraya bir hava pompası yerleştirdi.
Kurtarma ekipleri mağaradaki su seviyesini düşürmek için zamana karşı yarışıyor. Ekipler, sel sularını drenaj pompalarıyla tahliye ederek mağaradaki su seviyesini grubun güvenle geçebileceği seviyede tutmaya çalışıyor.
ELON MUSK’TAN ÇOCUKLARA YARDIM
Öte yandan Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu ve elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri için yardımda bulunacaklarını duyurdu. Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, SpaceX mühendislerinin Tayland’a gitmek için yola çıkacağını ve kurtarma çalışmalarında Tayland hükümetine yardım edeceklerini açıkladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X