Malcolm X’in kızı: Trump bir şaka olmalı

ABD’li Müslüman aktivist Malcolm X’in kızı Malaak Shabazz, başkan aday adayı Donald Trump’ın, Müslüman ve göçmen karşıtı sözlerinin korku verici olduğunu belirterek, “O bir şaka olmalı. ABD’nin başkanı olmamalı” dedi.

Malcolm X’in kızı: Trump bir şaka olmalı
HABERİ PAYLAŞ

ABD’de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden Müslüman aktivist Malcolm X, 91. doğum gününde New York’un Harlem semtinde bulunan “Shabazz Center”da düzenlenen törenle anıldı.

Törende Malcolm X’in kızı Malaak Shabazz, soruları yanıtladı. 

ABD’deki İslamofobi ve ayrımcı uygulamaları eleştiren Shabazz, “Kimse başörtüsü nedeniyle ayrımcılığa uğramamalı. Kimse Arapça konuştuğu için uçaktan indirilmemeli. İbranice konuşanlar indirilmiyor. Neden Arapça konuşanlar indiriliyor. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Shabazz, Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adayı olmaya çok yaklaşan Donald Trump’ın kendisini kaygılandırdığını söyledi.

Shabazz, şu ifadeleri kullandı: 

“Trump, beyaz Amerikalı erkeklerdeki azınlık düşmanlığını ortaya çıkardı. Bu korku verici. O bir şaka olmalı. Ürkütücü birisi. Siyahlara karşı son 10 yılda yaptıkları şeyler korkunç.

Trump, ‘Müslümanları almayalım” diyor. Mesajları çok rahatsız edici. Benim Afro-Amerikan bir Müslüman olarak buraya gelemeyeceğimi söylüyor. Bu kabul edilemez ve böyle bir şey olamaz. Müslümanların yakınlarının gelemeyeceğini söylüyor. Yahudiler gelebiliyor, Hristiyanlar gelebiliyor. Bu ne demek Trump ABD’nin başkanı olmamalı.”

Yaşadığı dönemde ABD’de egemen olan ırkçılığa karşı verdiği etkili mücadeleyle tüm dünyada kitlelerin büyük saygısını kazanan Malcolm X, 21 Şubat 1965’te New York’ta konuşma yaparken üç silahlı saldırgan tarafından vurularak öldürülmüştü.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X