Manastırı buldozerle yerle bir ettiler!

IŞİD militanlarının Suriye’nin kuzeybatısındaki Karyatayn kasabasında bulunan Mar Elian manastırını yıktığı bildiriliyor.

Manastırı buldozerle yerle bir ettiler!
HABERİ PAYLAŞ

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in 5 Ağustos’ta ele geçirdiği kasabadaki manastırın buldozerlerle yıkıldığını bildirdi. IŞİD, manastır yıkılırken çekilmiş görüntüleri internette yayımladı.

Görüntüler bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. IŞİD ise Mar Elian’ın yıkılmasına gerekçe olarak, “manastırda Aziz Elian’a da tapınılmasını” gösterdi. Manastıra adını veren Aziz Elian, M.S. 3. yüzyılda ölmüş, kilise tarafından aziz mertebesinde değerlendirilmişti.

Humus’a bağlı ve antik kent Palmira ile Lübnan sınırı arasındaki Karyatayn, stratejik açıdan önemli bir noktada bulunuyor. Karyatayn ve çevresinde ayrıca Suriye’nin en büyük doğalgaz kaynakları var.

Çok sayıda kişi esir alındı

IŞİD, Suriye ordusu ile çatışmaları sonrası kasabayı ele geçirmesinin ardından birçok Hristiyanın yaşadığı kasabada çok sayıda kişiyi esir almıştı. Örgütün esir aldığı kişilerden bazılarını Suriye’deki merkezi Rakka’ya götürdüğü belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bu kişilerden Müslüman olmalarının istendiğini, aksine kendilerinden cizye vergisi alınacağını bildirdi. Muhaliflerle ve IŞİD’le çatışan Suriye ordusu Karyatayn’ı IŞİD’den geri almak için operasyon başlatmıştı. Ancak ordu birliklerinin ciddi bir ilerleme sağlayamadığı açıklandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X