Manchester gerilimi

İngiltere’den, Manchester saldırısına ilişkin soruşturmanın ayrıntılarını sızdıran Amerikalı yetkililere tepki. Saldırganın adı ilk olarak Amerikan basınından öğrenilirken, İngiliz polisi bilgi paylaşımını kesti.

Manchester gerilimi

Manchester kentinde 22 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından, ‘geleneksel müttefikler’ ABD’yle İngiltere arasında sızdırma haber gerilimi patlak verdi. 

Saldırının hemen ardından olay yerinde çekilmiş fotoğrafların ve saldırganın isminin Amerikan basınında yayımlanması sonrası İngiliz yetkililer soruşturmanın ayrıntılarının sızdırılmasına sert tepki gösterdi. 

İngiltere Başbakanı Theresa May konuyu ABD Başkanı Donald Trump nezdinde gündeme getireceğini söylerken, İngiliz polisi de saldırı konusunda ABD’yle bilgi paylaşmayı kesti. İngiliz terörle mücadele yetkilileri, fotoğrafların sızdırılmasının soruşturmayı baltaladığını ve kurbanlar ile görgü tanıklarının güvenini sarstığını söyledi. Bir diğer yetkili ise “ABD sisteminden sızan fotoğraflar kurbanlar, aileleri ve halk için acıverici olacak. Devam eden bir soruşturmaya İngiltere polisi ve güvenlik güçleri önderlik etmelidir” dedi.

ABD ELÇİLİĞİNE İLETİLDİ

Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham ise fotoğrafların sızmasıyla ilgili kaygılarını ABD büyükelçisine ilettiklerini söyledi. 

Saldırganın kimliği Amerikan televizyonu CBS’ten öğrenilmiş, İngiliz yetkililerin tepkisine rağmen New York Times gazetesi de bugün olay yerinde çekilen fotoğrafları yayımlamıştı. Fotoğraflarda şarapnel parçaları ve hayatını kaybedenlerin özel eşyaları görülüyordu.

CİHATÇI AİLE

İngiltere’nin Manchester kentindeki Ariana Grande konserinde canlı bomba saldırısı düzenleyen Salman Abedi’nin ailesinin de uluslararası terör şebekeleriyle bağlantısı olduğu ortaya çıktı. 

İstihbarat birimleri, 22 kişinin ölümüne, en az 119 kişinin ise yaralanmasına yol açan konser katliamıyla Paris ve Brüksel’deki terör saldırıları arasında muhtemel bir bağlantı olabileceğini düşünüyor.

İddiaya göre Abedi, Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’nı kana bulayan katliamlarda “şapkalı adam” olarak akıllara kazınan Mohamed Abrini’nin de dahil olduğu daha geniş bir hücreye bağlı olabilir. Zira Abrini’nin 2015 yılında Manchester’a gittiği biliniyor.

BABA DA EL KAİDE BAĞLANTILI

Babası Ramadan ve küçük kardeşi Hashem, terörle mücadele polisleri tarafından dün Libya’da gözaltı alındı. Güvenlik güçleri, Hashem’in IŞİD’le bağlantılı olduğunu ve Trablus’da terör saldırısı hazırlığında olduğunu öne sürdü. Hashem, ağabeyinin katliam planından bir aydan fazla bir süredir haberdar olmakla suçlanıyor. Abedi’nin babası Ramadan’ın ise Kaddafi’ye karşı savaştığı ve Suriye’de aktif olan El Kaide bağlantılı bir grubun destekçisi olduğu ortaya çıkmıştı.

Abedi’nin ağabeyi İsmail de Manchestar’da gözaltına alındı. Ancak İsmail’in olaylarla bağlantılı olup olmadığı ise bilinmiyor. Ancak daha önce terörle mücadele birimlerine şikayet edildiği biliniyor.

MANCHESTER YASTA

Manchester, terör saldırısının yaralarını sarmaya çalışıyor. Kent halkı, terör saldırısında ölenlerin anısı için kent merkezinde oluşturulan köşeye çiçekler bırakarak, yas tutuyor. Saldırıda 15 yaşındaki kızını kaybeden Charlotte Cambell, ölenlerin anısı için tutulan saygı nöbetinden bin an için bile olsa ayrılmıyor. Saldırıda hayatını kaybeden 14 yaşındaki Nell Jones için eğitim gördüğü okulda bir tören düzenlendi. Törene katılanlar, taziye defterini imzalarken, göz yaşlarını tutamadı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X