Manda sayısı 200 bine ulaştı

DMYMB Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, 1980’li yıllarda bir milyonun üzerinde olan manda varlığının sulak alanların daraltılması ve süt inekçiliğinin desteklenmesi sonucunda 2010’da 85 bine kadar gerilediğini belirtti.

Manda sayısı 200 bine ulaştı
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği (DMYMB) Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, 1980’li yıllarda bir milyonun üzerinde olan manda varlığının sulak alanların daraltılması ve süt inekçiliğinin desteklenmesi sonucunda 2010’da 85 bine kadar gerilediğini belirtti. Manda sayısını tekrar artırmak için 2012’de Anadolu Mandasının Halk Elinde Islahı Projesi’nin başlatıldığını hatırlatan Yılmaz, ‘’Projeyle manda yetiştiriciliğini teşvik amacıyla yetiştiricinin ilgisi çekildi. Sağlanan desteklerle manda varlığımız şu an neredeyse 200 bin başa ulaştı. Bu varlığımızın daha da artırılması lazım” dedi. Yılmaz, ıslah çalışmalarıyla mandaların süt miktarı, yavrulama oranı ve canlı ağırlıklarında gözle görülür artış gözlemlendiğini kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X