Mardin’de HDP mitingine müdahale

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde, ’Darbeye karşı demokratik halk buluşması’ sloganıyla miting düzenlemek isteyen HDP mitingi başlamadan, küçük yaştaki bir kişinin belediye önündeki direkte gönderdeki Türk bayrağını indirmesi üzerine, polis toplananlara göz

Mardin’de HDP mitingine müdahale

Olayların yatışmasının ardından Türk bayrağı belediye çalışanları ile polis tarafından yeniden göndere çekildi. Müdahale sırasında belediye binasında bekleyen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri içeride mahsur kaldı. İlçede, 20 kişi gözaltına alındı.

HDP’nin, Kızıltepe İlçesi Belediye binası önünde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin katılımı ile ’Darbeye karşı demokratik halk buluşması’ sloganı ile miting çağrısı üzerine, partililer belediye binası önünde toplandı. Polis, geniş güvenlik önlemleri alırken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri belediye binası içine girip miting başlama saatini beklemeye başladı.

Bu sırada kalabalık içinden küçük yaştaki bir kişi 3 metre yükseklikteki direğe tırmanarak gönderde bulunan Türk bayrağını indirdi ve yerine Özgür Kadın Kongresi (KJA) flaması flamasını astı. 

Bayrağın indirildiğini gören polisler, belediyenin bahçesindeki kalabalığa göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla müdahale etti. Bu sırada bazı HDP’liler müdahale sonrası belediye binasına girdi, bazıları da yaşanan izdihama rağmen kaçmaya çalıştı. Müdahale nedeniyle bazı kişiler yaralanırken, 20’ye yakın kişi de polis tarafından gözaltına alındı. 

Yaşanan müdahale ve çıkan olaylar sırasında HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ve milletvekilleri belediye binasının içinde bulunurken, polisin belediyle önünde beklediği ve binaya girmediği gözlendi. İlçede 20 kişi gözaltına alındı. Belediye önündeki grubun dağıtılmasının ardından indirilen Türk bayrağı polis ve belediye çalışanları tarafından yeniden göndere çekildi.

YÜKSEKDAĞ: PROVOKASYON DÜZENLENDİ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde belediye önünde yapmak istedikleri ancak çıkan olaylar nedeniyle miting yapamayınca, beklediği belediye binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Belediye binasının içinde olduğu sırada çıkan olayları değerlendiren Yüksekdağ, bugün 4 siyasi kurumla belediye bahçesinde bir demokratik siyaset konuşması gerçekleştirmek için biraraya geldiklerini, ancak, bahçede polis müdahalesi gerçekleştiğini ifade ederek, “Duyduğumuz kadarıyla sokaklarda ’sokağa çıkmayın’ anonsları yapıldı. Bu bir siyasi partinin çağrısıyla gerçekleştirilen demokratik kitle etkinliği, ama karşı karşıya kaldığımız yaklaşım tam anlamıyla despotizm, tam anlamıyla halk iradesini hiçe sayan, halk iradesini gaz bombalarıyla, tazyikli suyla ve polis müdahalesiyle bastırmaya çalışan bir yönelim. Bu tabiki Türkiye’nin AKP tarafından içine sokulduğu şiddet ortamının daha da beslemek ve daha da derinleştirmek amacıyla yapılmış bir müdahaledir. Bizler dün ifade ettik, bugün de ifade ediyoruz; halkımızın siyasi iradesini, bizim meşru siyasi tavrımızı bu baskı ve saldırılar karşısında sonuna kadar savunmakta kararlıyız. Buna emin olsunlar” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, müdahale sonrasında izdiham yaşandığını, bahçede çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olduğunu da belirterek, “Kadınları, çocukları, yaşlıları öldürme kastıyla gerçekleştirilen müdahale bu, orantısız güç tanımı artık yetersiz kalıyor. Gücü tam anlamıyla, can kaybına yol açmak için, öldürmek için kullanıyor karşımızdaki kuvvet. Ve bu içerisine düştükleri açmazın ne kadar vahim boyutlara ulaştığını gösteriyor. Türkiye siyasetini bu hale getirdiler. Türkiye’de artık gaz bombasından başka ses duyulmuyor, silah sesinden başka ses duyulmuyor. Karşımızdaki siyasi iktidar, Türkiye’de demokratik siyasetin yaşam bulmasını istemiyor. Bu saldırıların tek anlamı budur. Faşizan, baskıcı bir otoriteye bütün Türkiye halklarının boyun eğmesini istiyorlar. Ama bu bizim için kabul edilebilecek bir durum değildir. Bizler bu müdahaleler karşısında onların iktidarının, zulmünün, zorbalığının karşısında hizaye geçmeyecek, dizayn edilemeyecek bir gücüz. Bunu anlayacaklar, kendilerinden önceki tüm siyasi iktidarlar anladılar ve gördüler” diye konuştu.

Yaşananları provokasyon olarak değerlendiren Yüksekdağ, “Bugün burada tam bir provokasyon düzenlendi. Bu provokasyon siyasetinden ve yöntemlerinden medet umacak kadar acze düşmüş bir iktidar var ne yazık ki. Sonlarını getiren de bu provokasyon ve şiddet siyaseti olacak. Bunu çok net söyleyebilirim” dedi.

POLİS VE HDP’LİLERİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Çıkan olaylardan sonra Kızıltepe Belediye binasına giren HDP’lileri polis belediyeden çıkışlarını bekleyip gözaltı işlemi yapmak isterken, buna karşı çıkan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri ise belediyede bekliyor. Yapılan görüşmeler sonucu bina içerisinde bulunan kadın, çocuk ve yaşlıların binadan çıkmasına izin verilirken, bekleyişin sürdüğü öğrenildi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yanısıra, belediye binasında HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Erol Dora, Ali Atalan, Gülser Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve eski milletvekili Demir Çelik de bulunuyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X