Mario Soares ağır hasta

Portekiz demokrasisinin ‘babası’ sayılan eski Cumhurbaşkanı Mario Soares’in başkent Lizbon’dakı Kızıl Haç Hastanesi’ne kaldırıldığı ve durumun kritik olduğu bildirldi.

Mario Soares ağır hasta

Hastane sözcüsü Jose Barata yaptığı açıklamada 92 yaşındake Soares’in 13 Aralık’ta hastaneye getirildiğini, bir süre tedavi edildikten sonra tasurcu edildiğini belirtti. Ancak eski cumhurbaşkanını sağlık durumunun yeniden sozulduğu vae geçin cumartesi günü tekrar hastaneye yatırıldığını ifade etti. Sözcü Barata, Soares’in şu anda komada olduğunu ve durumun çok ktitik olduğunu açıkladı.

Lizbon Üniversitesi’nde tarih, felsefe ve hukuk eğitimi alan Soares, diktatör Antonio de Oliveira Salazar’a karşı eylemleri nedeniyle tutuklandı.

Yıllar sonra Salazar’ı deviren Karanfil Devrimi’nden sonra Portekiz Sosyalist Partisi’ni kuran Soares, 1974-1975 yılları arasında dışişleri bakanı, Nisan 1976’da yapılan seçimlerin ardından da Portekiz Başbakanı oldu. 1976-1978 ve 1983-1985 yılları arasında başbakanlık ve 1986-1996 yılları arasında iki dönem Portekiz Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X