Marmarabirlik rekolte beyan alımına başladı

Marmarabirlik, 2019-2020 dönemi rekolte beyan alımlarına başladı. Son tarih 14 Ekim Pazartesi. Gerçeğe yakın beyan çağrısı yapan Başkan Hidamet Asa, ”Ortaklarımıza her zaman destek olduk. Şimdi sıra üreticilerimizde” dedi.

Marmarabirlik rekolte beyan alımına başladı
HABERİ PAYLAŞ

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), faaliyet bölgesinde alım planına ışık tutacak olan rekolte tespit çalışmalarına başlandı. 16 Eylül’de başlanan rekolte beyan alımları, 14 Ekim Pazartesi günü sona erecek. Diğer taraftan Birlik bünyesinde bulunan  mühendisler, kooperatif eksperleri ve bölgede bulunan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinden oluşturulan komisyonlarca, rekolte belirleme çalışmaları da sürüyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, dün yaptığı açıklamada üretici ortaklara önemli mesajlar verdi. Zor bir kampanya döneminin geride bırakıldığını dile getiren Asa, “Geçtiğimiz yıl 360 kalibre ürün 5 TL’ye alındı. Aynı ürün üretici havuzundan 3 TL’ye satıldı; bu rekabet şansımızı azaltmaktadır. Bir yıl önceki 12,60 TL çiğ olarak alınan ürünün, üretici havuzlarından 13-14 TL’ye satıldığı, yüzde 25 firesi düşünüldüğünde 10 TL’ye geldiği bilinen bir gerçektir” dedi.

DESTEK OLMA SIRASI ÜRETİCİDE

2010 yılından bu yana 1 TL kredi kullanmadıklarını altını çizen Hidamet Asa, ”Kredi kullanarak ürün alımı yapılan sistemi geri getiremeyiz. Eğer kredi kullanırsak Marmarabirlik geçmişe geri döner. Ürün satışlarından geri dönüşlerle, ürün bedellerinin ödendiği bir sistem kurduk. Bu sistemin devam edeceğini ve alımlarda kesinlikle kredi kullanılmayacağını bir kez daha yinelemek isterim. Son iki yılda 102 bin ton ürün alımı gerçekleştirilmiştir. Ürün alım miktarı ve fiyatların belirlenmesinde ortaklarımıza her zaman destek olduk. Şimdi ise destek olma sırası üreticilerimizde” dedi.

GERÇEĞE YAKIN OLMALI

Hidamet Asa, özel sektörün nasıl hareket edeceğinin tahmin edilememesinden dolayı, teslim edeceği miktarın üzerinde beyan verdiğini belirterek şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl piyasa koşullarında özel sektörün ürün almamasından kaynaklı sıkıntı yaşanmış ve üreticimiz ürünün tamamını Marmarabirlik’e vermek istemişti. Bu sebeple 2019/2020 ürün alım kampanyası öncesi, üreticilerimizin vereceği rekolte beyanlarının çok yüksek olacağını şimdiden tahmin etmekteyiz. Marmarabirlik olarak rekolte beyanına göre alım planımızı yapmakta ve stratejilerimizi belirlemekteyiz. Ortaklarımızdan gerçeğe yakın rekolte beyanı vermelerini bekliyoruz.”

UMUT HALİNE GELDİK

Rekolte beyanı vermeyen ortaklardan ürün alımı yapılmayacağına dikkat çeken Hidamet Asa, “Marmarabirlik son yıllarda örnek başarısı ile ülkemizde kooperatifçiliğin ve üreticilerimizin umudu haline gelmiştir” diye konuştu.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X