Marmarabirlik’ten bir müjde de tüketiciye

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alım fiyatlarındaki ortalama yüzde 35 artışa rağmen, satış rakamlarındaki zam oranının ortalama yüzde 4’ü geçmeyeceğini söyledi. 

Marmarabirlik’ten bir müjde de tüketiciye

Asa, yaptığı açıklamada, öncelikle 2017-2018 ürün alım kampanyasını değerlendirdi. ”Marmarabirlik olarak kampanya başında ürün alım hedefimizi 50 bin ton olarak açıklamıştık. Kampanya süresince üreticilerimizin kooperatiflerine ve birliklerine sahip çıkmasıyla birlikte 51 bin ton ürün alımı gerçekleştirilmiştir” diyen Asa, bunun Marmarabirlik tarihinde bir ilk olduğuna işaret etti. Kampanya kapsamında bugüne kadar alınan 51 bin ton ürün karşılığında 288 milyon TL bedel oluştuğunu ifade eden Asa, üreticiye bugüne kadar ürün bedellerinin yüzde 80’i olan 213 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti. Asa, ürün alım kampanyasının 10 Ocak Çarşamba günü sona ereceğini hatırlatarak, ürün bedellerinden kalan yüzde 20’lik kısmın da ocak ayı sonunda ödeneceğini bildirdi. 

YÜZDE 4 ARTIŞ PLANLIYORUZ

Hidamet Asa, kampanya kapsamında ürün alım fiyatlarına bir önceki yıla göre yüzde 35 artış yapıldığını anımsatarak, ”O günlerde kamuoyunda bu artışın tüketici fiyatlarına nasıl yansıyacağı konusunda endişeler oluşmuştu. Kampanyanın sonuna yaklaştıkça tüm sektör temsilcilerinin gözünün Marmarabirlik’te olduğunu görmekteyiz. Pazarlama Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar ve piyasa araştırmaları ile Yönetim Kurulumuzun değerlendirmeleri neticesinde, Marmarabirlik olarak 2018 yılında satış fiyatlarımıza ortalama yüzde 4 oranında artış yapmayı düşünmekteyiz” diye konuştu.

BU YIL ÜRETİCİYE ÇALIŞACAĞIZ

Üretici fiyatlarına yüzde 35 zam yapılmış olmasına rağmen tüketici fiyatlarına bu oranın yansımayacağını dile getiren Hidamet Asa şöyle devam etti: ”Fiyat artış oranlarına baktığımızda, Marmarabirlik olarak bu yılı kurumun sahibi olan üretici ortaklarımıza çalışacağımız bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Bir yandan üreticimizin kazancını artırmaya çalışırken, diğer yandan da sofralık zeytinin ülke genelinde her haneye ulaşabilmesi için tüketicilerimize uygun fiyatlı ürünler sunmaya devam ediyoruz. Tüketicilerimiz bugüne kadar olduğu gibi 2018 yılında da Marmarabirlik ürünlerini uygun fiyatla ve güvenle tüketebilirler.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X