Marmarabirlik’ten gübre desteği

Marmarabirlik zeytin üreticilerinin yanında olmaya devam ediyor. Birlik, son ödeme dilimi ürün alacaklarından mahsup edilmek üzere ortaklarına gübre, bordo bulamacı ve bakır sülfat verecek. Uygulamada faiz işletilmeyecek.

Marmarabirlik’ten gübre desteği
HABERİ PAYLAŞ

Marmarabirlik ürün alımlarının sona ermesinin ardından, ocak ayından itibaren başlayacak olan ağaç bakımı için ve üretimin artırılmasına yönelik NPK (toprak altı gübre) ihtiyacının karşılanması için harekete geçti. Yaklaşık bir haftadır kooperatif bölgelerinde gübre fiyat araştırması yapan Marmarabirlik, üreticilerin en uygun fiyatla gübre temin edebilmesi için çalışmaları hızlandırdı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, geçtiğimiz yıl ortaklara piyasa koşullarının altında fiyatlarla gübre desteği verdiklerini hatırlatarak, ”Kampanyanın sona ermesiyle birlikte hem üreticilerimizin gübre ihtiyacını karşılamak hem de piyasa koşullarının üzerinde gübre satılmasını önleyebilmek adına ortaklarımıza desteğe hazırız” dedi.

EN DOĞRUSUNU YAPMAYA DEVAM

Üreticilerin en önemli girdi kalemi olan NPK gübrelerinin piyasada peşin alınıp satıldığının altını çizen Hidamet Asa, ”Kompoze gübreler için kar amacı gütmeden ortaklarımıza destek verilecek olup, son dilim ürün bedeli alacaklarına mahsuben; gübre, bordo bulamacı ve bakır sülfat (göztaşı) alabileceklerdir. Satışın yapıldığı günün fiyatı geçerli olacaktır ve hiçbir şekilde faiz uygulanmayacaktır. Her zaman olduğu gibi ortaklarımız için en doğrusunu yapacağız” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Geçtiğimiz yıl piyasada 95-100 TL’den satılan DAP (Diamonyum Fosfat) gübresini Marmarabirlik’in ortaklarına 79 TL’den vererek destek olduğunu anımsatan Asa, ”Ayrıca eylül ayında göztaşı fiyatları piyasada 400 TL iken biz 271 TL’den sattık ve ortaklarımıza önemli bir kazanç sağladık” diye konuştu.

2010 yılından bugüne Marmarabirlik olarak ürün bedellerinin ödenmesinde, gübre ve zirai ilaç dağıtımında 1 TL kredi kullanmadan hizmet vermeye çalıştıklarını vurgulayan Hidamet Asa, önümüzdeki günlerde kooperatifler tarafından gübre ve zirai ilaç fiyatlarının ortaklara duyurusunun yapılacağını da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X