Mavi ışık hastası bebeğe devlet eli uzandı

Antalya’da mavi ışık hastalığına yakalanan oğlunu maddi imkansızlıklar nedeniyle sanayide veresiye yaptırdığı, cihaz ile tedavi eden babaya yardım eli uzandı. Sağlık Bakanlığı’nın talimatı üzerine bebek, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi al

Mavi ışık hastası bebeğe devlet eli uzandı

Antalya’da ‘Mavi Işık’ hastalığa yakalanan 3 aylık çocuğunun tedavisi için gerekli cihazın 10 bin TL olduğu öğrenen baba, soluğu sanayide aldı. Cihazın aynısını sanayide yaptıran baba, oğluna evde ışık tedavisi uygulamaya başlamıştı.

Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesi’nde müstakil bir evde yaşayan Servet- Zeliha Ergün çiftinin 3 aylık bebekleri Poyraz, doğumundan 48 gün sonra 202 kişide görülen genetik ‘Mavi Işık’ (Crigler Najar) hastalığına yakalandı.

Ailenin 16 yaşındaki kızları Hilal Ergün’e de aynı teşhis konulmuş, mavi ışık tedavisinin ardından annesinden aldığı karaciğerle yaşama tutunmuştu. İkinci çocuklarını da bu hastalıktan kurtarmak isteyen aile hastane hastane gezmeye başladı.

Fakat Ergün ailesi, gittikleri hastanelerde ya yer bulunamaması nedeniyle zor anlar yaşadı. Çocuklarının hayatta kalabilmesi için mavi ışık tedavisine ihtiyacı olan aile maddi durumlarının kötü olması nedeniyle 10 bin TL değerindeki cihazı alamadı. Bu sırada baba Servet Ergün’n aklına bu cihazın aynısını bir arkadaşının tavsiyesiyle sanayi sitesinde yaptırma fikri geldi. Gerekli malzemeleri temin eden Ergün, fototerapi aletinden cihazı yaptırmayı başardı. Çocuğunu şimdi evinde tedavi eden Servet Ergün, oğlunun sağlığına kavuşması için mutlaka karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi.

Evde sağlıksız ortamda tedavi uygulanan Poyraz bebeğin yardımına ise Sağlık Bakanlığı yetişti. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne özel aracı ile gelen baba Servet Ergün’ün mutluluğu yüzüne yansıdı.

Baba Servet Ergün,çocuğuna yardım elinin uzandığını belirterek, “ Antalya Eğitim araştırma Hastanesi’ne geldik. Bize sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Haberlerin ardından birilerinin eli uzandı. Oğlumun hastanede gerekli tedavileri yapılacak. Kan tahlilleri yapılacak. Son durumu nedir oğlumun bilgi alacağız. Haberlerin ardından bizi arayan çok oldu. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Poyraz bebek yaşasın” dedi.

Kısa konuşmanın ardından Poyraz bebek annesinin kucağında Antalya Eğitim ve araştırma Hastanesi Poliklinikler bölümünden çocuk cerrahi servisine götürüldü. Servet Zeliha Ergün çiftti kameralara el salladıktan sonra servisin yolunu tuttu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X