Mayına karşı ‘Kemgöz’

Hacettepe Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları yürüten Ms Spektral firması, toprak örüntülerindeki değişimleri ve yüzeye çıkmış kabloları belirleyerek mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen ‘hiperspektral kamera’ üretti.

Mayına karşı ‘Kemgöz’

Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık, hiperspektral kamera için çalışmalara Temmuz 2015’te TÜBİTAK projesi olarak başladıklarını kaydetti. Zırhlı araçlar için ‘Kemgöz’ adını verdikleri kamerayı geliştirdiklerini belirten Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını ifade etti. 

Kırık, ”Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayın tespitini gerçekleştirmek. Biz bunun hem optik hem elektronik hem de mekanik tasarımlarını yaptık” dedi. Dünyada doğrudan mayın tespiti yapabilen bir cihaz bulunmadığına işaret eden Kırık, kameranın birkaç sensörden elde edilen verilerin doğruluk payını artırdığına dikkati çekti. İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, geliştirdikleri kameranın 135 rengi görebildiğini vurgulayan Kırık, şöyle devam etti: ”Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak tanıyabiliyor, toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları tespit edebiliyor. Bu tür tespitler uzak mesafeden normal kamerayla yapılamıyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X