Mekke’ye balistik füze saldırısı girişimi

Yemen topraklarından Suudi Arabistan’ın Mekke bölgesine atılan balistik füze, hava savunma sistemleri tarafından imha edildi. Koalisyon güçleri de, Yemen’in başkenti Sana’da Husilere ait mevzilere aylar sonra hava saldırısı düzenledi.

Mekke’ye balistik füze saldırısı girişimi

Yemen topraklarından Suudi Arabistan’ın Mekke bölgesine atılan balistik füzenin, hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği bildirildi.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri komutanlığından yapılan açıklamada, “Hac mevsimini başarısız kılmak için Yemen’deki Husiler tarafından kutsal kent Mekkeye yönelik ‘umutsuz’ balistik füze saldırısı yapıldığı” belirtildi.

Açıklamada, saldırının Taif kenti yakınlarında bulunan ve kutsal kent Mekke’ye 69 kilometre uzaklıktaki El-Vesile bölgesinde Suudi Arabistan hava savunma sistemleri tarafından herhangi bir hasara neden olmadan havada imha edildiği ifade edildi.

Husilerin, Yemen topraklarına füze ve silah girişini yapmak için güçlü kontrol mekanizması olmayan Hudeyde Limanı’nı ve insani yardım taşıyan gemileri kullandığı kaydedilen açıklamada, BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed’e, limanların ve insani yardım gemilerinin bu amaçlarla kullanılmasına binaen Yemen vatandaşlarının hayatlarını tehlikeye atan Husilere gerekli müdahalenin yapılması ve limanlara gelen gemilere yönelik güçlü kontrol mekanizması kurulması için çağrısı yapıldı.

Koalisyon güçleri Sana’ya hava saldırısı düzenledi

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri, Yemen’in başkenti Sana’da Husilere ait bazı mevzilere aylar sonra hava saldırısı gerçekleştirdi.

Yemen topraklarından Suudi Arabistan’ın Mekke bölgesine atılan balistik füzenin, hava savunma sistemleri tarafından imha edilmesinden saatler sonra başkent Sana’da gece saatlerinde “çok şiddetli” patlamalar duyuldu.

Saldırıda, Sana’nın kuzeyinde Husilerin kontrolündeki Duleymi Hava Üssü ile Atan Dağı’ndaki tedarik depoları hedef alındı.

Bu arada Sarf bölgesindeki Milli Güvenlik Karargahı, Cemne’deki Cumhuriyet Muhafızları Okulu ile başkentin kuzeyinde yer alan Haşam el-Bekra Karargahına da ayrı ayrı iki hava saldırısı düzenlendiği öğrenildi.

Görgü tanıkları, Husilerin kontrolündeki 1. Zırhlı Tümen Karargahının da hedef alındığını aktardı.

Husilere ait El-Mesira televizyon kanalı ise koalisyon güçlerinin, devrik lider Ali Abdullah Salih’in doğduğu Senhan ilçesindeki Cerban köyü ile başkentin kuzeyindeki Amran iline bağlı Harf Süfyan ile Hus ilçelerinde, Husilere ait mevzilere 6 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Koalisyon güçlerinden daha önce yapılan açıklamada, Yemen topraklarından Suudi Arabistan’ın Mekke bölgesine atılan balistik füzenin, hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği bildirilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X