<

Menbiç’te Fırat Kalkanı paniği

Fırat Kalkanı Harekatı’nın Menbiç’e yönelme olasılığı sahadaki gelişmeleri hızlandırdı.

Menbiç’te Fırat Kalkanı paniği
HABERİ PAYLAŞ

Fırat Kalkanı Harekatı’nın Menbiç’teki terörist unsurlara yönelme ihtimalinden ötürü, ilçeye yuvalanan PYD/PKK, Beşşar Esad rejimiyle işbirliği yaparak Türkiye’ye karşı yeni bir plan sahneliyor.

 

Terör örgütü PYD/PKK’nın paravan kuruluşu Menbiç Askeri Konseyi dün, Esad güçlerinin Menbiç’e gireceğini duyurmuştu.

 

Ancak açıklamada, rejim güçlerinin ilçenin batı uçlarına yerleşerek, PYD/PKK ile Fırat Kalkanı Harekatı’na katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında set oluşturacağı iddia edilmişti.

 

Rusya Savunma Bakanlığı ise öğleden sonra yaptığı açıklamayla rejim ordusunun Menbiç ve çevresini örgütten devralacağını bildirmişti.

 

Gelişmeler, önceki gün ÖSO’nun Menbiç’e yakın iki köyü PYD/PKK’dan kurtarması ve Türkiye’nin teröristlerin ayrılmaması halinde Menbiç’i hedef alacağı uyarısının ardından yaşandı.

 

Diğer taraftan, AA’ya bilgi veren yerel kaynaklar, rejim güçlerinin yerleşeceği duyurulan hatta henüz askeri hareketlilik olmadığını bildirdi.

 

Esad rejiminin de PYD/PKK ile anlaşmaya dair açıklama yapmaması dikkati çekiyor.

 

Rejim güçleri, geçen ay sonunda Rusya’nın hava desteğiyle DEAŞ’ın elindeki Bab’ın doğu ve güney kesimlerine ilerlemeye başlamış, geçen pazartesi Menbiç’e ulaşmıştı.

 

Böylece, Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri destekli ÖSO’nun önüne set çekilerek, DEAŞ’la teması kesilmişti.

 

Rusya ve PYD/PKK’nın yaptığı açıklamaların gerçekleşmesi durumunda, Menbiç’teki terör örgütüyle Fırat Kalkanı unsurları arasına set çekilmiş olacak.

 

ABD güçlerinde hareketlilik

 

Rejim ve PKK/PYD arasındaki anlaşmanın açıklanmasıyla Menbiç içindeki ABD askerlerinin bir kısmı zırhlı araçlarla ilçenin kuzey uçlarında konuşlandı.

 

Menbiç içerisinden AA’ya bilgi veren görgü tanıkları, PYD/PKK militanlarıyla Hilvanci köyünde konuşlanan ABD unsurlarının, Fırat Kalkanı’nın kontrol ettiği Cerablus’a sıfır konumunda bulunduğunu bildirdi.

 

Yerel kaynaklar, ABD güçlerindeki hareketlenmeyi, rejim ordusunun gelme ya da ÖSO’nun ilçeye kuzeyden yönelme ihtimaline karşı tedbir almak şeklinde değerlendiriyor.

 

Suriye iç savaşında Esad rejimi ile PYD/PKK arasındaki işbirliği uzun süredir biliniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X