‘Menderes’i ağzına alma’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulundu.

‘Menderes’i ağzına alma’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘Rahmetli Menderes’in adını ağzına alarak CHP’yi suçladı. Bir, sakın ola ki bir daha rahmetli Menderes’in adını ağzına alma, yakışmıyor. O namuslu, şerefli, düzgün adamdı. O çocuklarının ticaret yapmasına bile izin vermedi. ‘Ben politikacıyım, şaibesi olur’ diye. Bak Menderes’in torunlarına, git sor bakayım, pırıl pırıl hepsi, Cumhuriyet’i savunuyorlar. İdamlarla ilgili bir gerçeği açıklayacağım. 27 Mayıs ihtilalinden sonra yargılamalar oldu, Menderes ve arkadaşları idam edildi. Siyasi idama her zaman karşı çıktım. Siyasi düşüncesinden ötürü kimse idam edilmemeli. Hiçbir ayrım da yapmam. Ama bu yaptı. Suudi Arabistan’da 47 kişi idam edildi. Dedi ki: ‘Suudi Arabistan’ın kanunlarında var. İran’da da var. İdam olabilir’. Biz karşı çıktık. Mısır’da yapılan darbe sonucu idamlara da karşı çıktık. Bangladeş’te de bir kişiyi idam ettiler, Erdoğan köpürdü, ‘Vay nasıl idam edersiniz’ diye. Suudi Arabistan’da 47 kişi idam edilirken, ‘Onların kanununda var…’ İnsanda biraz omurga olur, insanda biraz ilkeli davranma olur.

İNÖNÜ’NÜN ÇABASI

Rahmetli İnönü idam kararları verildiğinde 14 Eylül 1961’de o dönemin bütün siyasi partilerinin genel başkanlarını topluyor, ‘Ortak bir mektup yazalım ve idamlara karşı çıkalım’. Altında CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Adalet Partisi Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala, MSP Genel Başkanı Enver Adakan, Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanı Ekrem Alican, hep beraber diyorlar ki ‘Biz idamlara karşıyız, yapmayın’ diyorlar.’

Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüden Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes’in yazdığı ‘Babam ve Ben’ isimli kitapta yer alan İnönü’nün idam kararlarını önlemeye yönelik çabalarını anlatan bölümü de okudu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alırken, ‘Başkan olacağım, her şey bana bağlı olacak’ diyor. Sen böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsin’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X