Merkel: Esad’la görüşülmeli

Göçmen krizinin el alındığı AB zirvesinden sonra konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da katılması gerektiğini söyledi.

Merkel: Esad’la görüşülmeli
HABERİ PAYLAŞ

Avrupalı liderler, Suriye’de dört yıldır süren ve yaklaşık 12 milyon kişiyi evlerini terk etmeye zorlayan savaşın sona erdirilmesi için ‘BM öncülüğünde uluslararası çabaların artırılması’ çağrısı yaptı. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Suriye’de barış ortamı sağlanması için ‘Birçok aktörle konuşmalısınız, Beşar Esad da dahil’ diye konuştu. Merkel, ‘Yalnızca ABD, Rusya ile değil, bölgedeki önemli ortaklarla, İran ve Suudi Arabistan gibi Sünni ülkelerle de konuşulmalı’ mesajı verdi. 

Çin de Suriye’ye giriyor 

Bu arada Rus savaş uçaklarının Suriye’ye gelerek askeri faaliyetlerde bulunduğunun doğrulanmasının ardından  Çin’e ait askeri personel taşıyan bir savaş gemisinin de Suriye’ye doğru yola çıktığı bildirildi.

Çin savaş gemisinin 6 hafta içinde Suriye’de olacağı belirtildi. İran, Rusya ve Çin’in 2011’de başlayan Suriye savaşının ilk günlerinden bu yana Esed Rejiminin en önemli destekçileri olduğu biliniyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X