Merkel Kanada’da

Ukrayna kriziyle ilgili bir süredir mekik diplomasisi yürüten ve bu kapsamda ABD’ye giden Almanya Başbakanı Merkel, Başkan Obama ile görüşmesinin ardından, Kanada’nın başkenti Ottawa’ya geldi.

Merkel Kanada’da
HABERİ PAYLAŞ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper’ın resmi konuğu olarak Kanada’ya geldi.

Ukrayna kriziyle ilgili bir süredir mekik diplomasisi yürüten ve bu amaçla ABD’ye giden Merkel, Başkan Barack Obama ile Washington’daki görüşmesinin ardından, yerel saatle 17.30’da Kanada’nın başkenti Ottawa’ya geçti.

Federal Parlamento’daki Başbakanlık Ofisi’nde 55 dakika baş başa görüşen iki başbakan, daha sonra şeref salonunda basına görüntü verdi.

Ortak basın toplantısı

Görüşmelerin ardından basına ortak açıklamada bulunan iki başbakan, Almanya’da yapılacak G7 zirvesi başta olmak üzere, Avrupa’daki ekonomik ve politik gelişmeleri ele aldıklarını açıkladı. Başbakan Harper, görüşmede Kanada’da artan terör saldırıları ve terörizm olgusu, IŞİD ve Ortadoğu’daki sorunları da görüştüklerini kaydetti.

“Herkes krizin diplomasi ile çözülmesini istiyor”

Görüşmenin ana gündemi maddesi olan Ukrayna krizine değinen Harper, “herkes krizin diplomasi ile çözülmesini istiyor. Biz de müttefiklerimizle tüm seçenekleri değerlendiriyoruz. Ümidimiz, sorunu diplomasinin çözmesi. Ancak Putin, sorunun çözümünü diplomatik yollarla istemediği için bu noktaya geldik” dedi.

Merkel de Ukrayna krizinin dünya ekonomisi için hayati önem taşıdığını söyledi. Ukrayna’da 1,5 milyon insanın yerinden, yurdundan olduğunu, binlercesinin hayatını kaybettiğini ifade eden Merkel, “Ukrayna’da hiçbir illegal hareketi kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefon diplomasisi yapan Almanya Başbakanı Merkel, cuma günü Moskova’da Putin ve Hollande ile bir araya gelmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X