‘Merkez faizi artırmalı’

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Amerikan Merkez Bankası Fed’i beklemeden faiz artırması gerektiğini savundu.

‘Merkez faizi artırmalı’

ASLIHAN AYDIN 

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi’nde önceki akşam gerçekleştirilen ‘Müstakil Düşünceler Konferansı’nda konuşan Alkin, ekonominin çok seri hareket edilmesi gereken bir alan olduğunu söyledi. 

Fed’in faiz artırmaya başlamamasının herkesin söylediğinin aksine dünya için büyük tehlike olduğunu ifade eden Alkin, “İktisatta alınması gereken tedbirleri geciktirirseniz onun müspet etkileri o kadar geç çıkar. Fed faiz artırarak para politikasını değiştirmeyi bir yıl geciktirdi. 1 yıllık gecikmenin etkilerini 2,5 yıl sonra göreceğiz. 2016-2017 dünya için zor geçecekse, Türkiye ekonomisini yavaş büyütmemiz gerekiyor” dedi.

 

KUR GÜNDEMDEN ÇIKMALI

Sözlerini ”TCMB’nin eylül toplantısında Fed’i beklemeden 1,5 puan faiz artırması gerekirdi” şeklinde sürdüren Alkin, “Artırsaydı, 3 ay sonra indirirdi. Fakat geciktiği için şimdi 4,5 puan artırımla aynı sonucu alacağız. Kuru, Türkiye’nin gündeminden çıkarmak gerekiyor. TCMB’ye burada iş düşüyor” diye konuştu.

DESTEK ÇAĞRISI

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses, müteşebbislerin desteklenmesi ve korunması gerektiğini kaydetti. İstihdamı artırıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesini, işveren üzerindeki yüklerin azaltılmasını isteyen Gürses, “Müteşebbislerin omuzlarındaki yükler hafifletirse ekonominin dinamosu işler” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X