Mermer ocaklarının kapatılmasını şenlikle kutladılar

Orhaneli Başköy’de yıllar önce açılan mermer ocakları, köy sularını kirlettiği gerekçesiyle kapatılırken, köylüler de bu durumu şenlik yaparak kutladı.

Mermer ocaklarının kapatılmasını şenlikle kutladılar
HABERİ PAYLAŞ

Başköy şenlik alanında yapılan etkinliğe CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Başköy Muhtarı Hasan Acar, sivil toplum kuruluşları ve köy halkı katıldı. Şenlikte ilk olarak mevlit okutuldu ve ardından yemek ikram edildi.

​Başköy’ün su mücadelesine destek veren ulusal ve yerel medya temsilcilerine plaket verildi. Törende konuşan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, köylülerin mücadelesini tüm Bursa’ya yaymak istediklerini söyledi. Doğanın insan eliyle katledilmesine karşı çıktıklarını ifade eden Sarıbal, “Köylülerin mücadelesi sonucu maden ocaklarının buradaki çalışması durdu. Önemli olan bu mücadeleyi Uludağ’ın tümüne yaymak. Şu anda Uludağ’da tam bir talan var. Bu talan kamu ve yerel yönetimler eliyle yapılıyor. Yeni başlayan bir yol çalışması var Uludağ’da. Ancak şu anda Uludağ’da ağaç katliamı var” diye konuştu.

Mermer ocaklarının doğaya verdiği zararı telafi etmek için 300 ağaç dikeceklerini belirten Başköy Mahalle Muhtarı Hasan Acar, “Ocakların kapatılması için şu ana kadar 3 firmaya 15 dava açtık. Açtığımı davaların birçoğu sonuçlandı. Sadece 2 davamız kaldı ve onunda Danıştay’da ÇED iptali yönündeki kararını bekliyoruz. 4 yıldır mücadele ediyorduk. Bu süre içinde çok eziyet çektik. Başköy’ün su kaynakları kirlendi. Köylülerimiz uzak yerlerden su taşımak zorunda kaldılar. Kötü günlere bir daha dönmemek üzere köyümüzde kutlama yapalım dedik” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X