`Mesajı aldık`

ABD, seçimini yaptı ve Barack Obama kaybetti. Senatoda çoğunluk Cumhuriyetçilere geçti. Seçim sonuçları, siyasi kilitlenme anlamına gelebilir. Sonuçların açıklanmasının ardından konuşma yapan Başkan Obama, “Mesajı aldık” dedi.

`Mesajı aldık`
Amerikalı seçmen ülkenin gidişatından memnun olmadığını gösterdi. Kongre, valiler ve yerel yöneticiler için yapılan seçim, Başkan Barack Obama ve Demokrat Parti’ye tepkiyi yansıttı.
 
Kongre’nın iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler bu seçimde meclisteki sandalye sayısını artırdı. Diğer kanat senato, Demokratlar’ın elindeydi. O da Cumhuriyetçilerin kontrolüne geçti.
 
Böylece Cumhuriyetçi parti 8 yıl önce dönemin Başkanı George Bush ve Irak savaşına tepki olarak kaybettiği senatoyu yeniden kazanmış oldu.
 
Cumhuriyetçiler’in, IŞİD ve Ebola’nın Obama politikaları nedeniyle Amerika’yı tehdit ettiğini savunarak seçmeni ürkütmeyi başardığı yorumları yapılıyor.
 
Sonuçlar ABD’nin iç ve dış politikasıyla 2016 başkanlık seçimini etkileyecek nitelikte. Cumhuriyetçi kongre, Obama’nın sağlık ve göçmen reformu çabalarını boşa çıkartıp geri döndürebilir.
 
Dış politikada da Irak, Suriye, Ukrayna ve İran gibi konularda daha şahin politikaları zorlayabilirler. Cumhuriyetçi partinin önemli isimleri Şam rejiminin devrilmesini ve Suriye’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istiyor.
 
Başkan Obama ise kongrenin taleplerine karşı veto silahını kullanacak. Siyasetin bunda sonra kilitlenmeyi mi, uzlaşmayı mı tercih edeceği, gelecek ayların en önemli sorusu olmaya aday.
 
Abd borsası ise sonuçtan memnun. Washington’daki siyasi kilitlenmeyi piyasa için olumlu sayan borsa, vadeli işlemlerde yükseldi. Dolar dış piyasalarda değer kazandı, altın ve petrol düştü.
 
‘MESAJI ALDIK’
 
Sonuçların açıklanmasının ardından Başkan Obama, bir konuşma yaptı.
 
Obama konuşmasına, ABD senatosunda çoğunluğu elde ederek, kongre’nin her iki kanadında da kontrolü sağlayan Cumhuriyetçi Parti’yi kutlayarak başladı.
 
Seçmenlerin 3’te ikisinin sandığa gitmediğini belirten Obama, “Oy kullananların da, kullanmayanların da verdiği mesajı aldık” dedi.
 
Cumhuriyetçi Parti kontrolündeki kongre ile çalışmaktan memnuniyet duyacağını söyleyen Obama, “Önümüzdeki iki yılı verimli geçirmeyi umuyorum” diye konuştu.
 
Obama, IŞİD’le mücadeleye de değindi. Birinci hedeflerinin örgütü Irak’tan çıkarmak olduğunu vurgulayan Obama, Suriye’deki tüm çatışmaları sonlandıramayacaklarını ve bu ülkedeki operasyonların IŞİD’a karşı saldırlarla sınırlı olacağını yineledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X