Meteoroloji’nin hava durumu tahminleri sonrası ‘Telefonunuzu kapatın’ çağrısı

Soğuk hava yurt genelinde yavaş yavaş etkisini göstermeye başlarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği ve meteoroloji uzmanlarından uyarılar geldi. Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, “Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemi ülkemizin batı bölgelerine doğru hareket ediyor.” ifadelerini kullanırken, şimşeklerle beraber yangın tehlikesi oluşabileceğini bu sebeple telefonları kapalı tutmanın faydalı olacağını belirtti. İşte hava durumu tahminleriyle ilgili son bilgiler…

Meteoroloji’nin hava durumu tahminleri sonrası ‘Telefonunuzu kapatın’ çağrısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan hava durumu tahminlerinde birçok il için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Peş peşe sel, su baskını, yıldırım uyarıları yapıldı.

UKRAYNA VE RUSYA’DAN GELİYOR

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, “Türkiye’nin yeni bir alçak basıncın etkisine girdiğini belirterek, “Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemi ülkemizin batı bölgelerine doğru hareket ediyor.” dedi.

Demirhan, yaptığı açıklamada “Bu hava sistemi bu gece itibarıyla özellikle İstanbul, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Trakya ve Türkiye’nin orta kesimlerini etkisi altına alacak.” diye konuştu.

YANGIN TEHLİKESİ

Demirhan, soğuk hava sisteminin İç Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz’e yakın olan batı bölgesinde de kendisini hissettireceğini vurgulayarak “Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemin perşembe günü biraz daha şiddetlenmesini, sağanağın etkili olmasını bekliyoruz. Bu yağış beraberinde gök gürültüsü ve şimşeği de getireceği için özellikle yangın tehlikesine dikkat etmemiz gerekli.” dedi.

“TELEFONUNUZU KAPATIN” ÇAĞRISI

“Dış mekandaysak bu saatlerde cep telefonumuzu da kapatmamızda fayda var” diyen Demirhan “Ayrıca bu sistem sel tehlikesini de taşıyor. Kuvvetli yağışlarla beraber Batı ve Orta Karadeniz’de, dere yataklarının olduğu bölgelerde su baskını ihtimali var. Buna bağlı olarak da can ve mal kayıpları yaşanabilir. Buna karşı önlem almak gerekiyor. İstanbul’da bu gece itibarıyla başlayacak, yarın da etkili olacak kuvvetli yağış bekleniyor. Ayrıca Ege’nin doğu ve orta kesimlerinde ve Trakya’da kuvvetli yağış bekleniyor. Bu bölgelerde sel ihtimali de var. Perşembe günü sistem doğu bölgelerimize kayacak.” diye konuştu.

Şiddetli rüzgarın da etkili olacağını belirten Demirhan, sıcaklıklarda da düşüş beklendiğini bildirdi. Demirhan, “Geçtiğimiz hafta sıcaklıklar 29-28 derece civarındaydı. Sıcaklıklar zaten 5 derece düşmüştü. Bu hava sistemiyle sıcaklıklar 5 derece daha düşecek. Hava sıcaklıkları gündüz 18 dereceye, gece de 12 dereceye kadar düşebilir. Önce İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi’ni etkileyen ve sonradan doğuya ilerleyen hava sistemi, cuma günü etkisini kaybedecek. Cuma günü sıcaklıklar 23 dereceye kadar çıkabilir.” bilgisini verdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X