Metin Akpınar’dan duygulandıran sözler: Rüyalarıma giriyor…

Metin Akpınar, verdiği röportajda 2015 yılında hayatını kaybeden Zeki Alasya hakkında açıklamalarda bulundu. Akpınar, “Annem babam benim rüyama girmez, Zeki girer. Onla uğraşıyorum yani. Nurda yatsın yavrum” dedi.

Metin Akpınar’dan duygulandıran sözler: Rüyalarıma giriyor…

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’ya bir röportaj veren Akpınar, 2015 yılında kaybettiğimiz usta sanatçı Zeki Alasya‘yla ilgili konuştu.

Akpınar, “Nazım ustanın dediği gibi yarin yanağından gayrı her şeyde ortaktık. Annem babam benim rüyama girmez, Zeki girer. Onla uğraşıyorum yani. Nurda yatsın yavrum, güzel adamdı, iyi adamdı” diye belirtti.
 

“ANNEM BABAM GİRMEZ, ZEKİ RÜYALARIMA GİRER”

İşte Metin Akpınar ile yapılan o röportaj:

Zeki Alasya ile film yıkama maceranız olmuş. Paylaşır mısınız bizimle?

Rahmetli Zeki fotoğrafçılığı çok severdi. Rus makineleri vardı, yukardan baktığımız, ilk onlarla başladık. Turnelere gittiğimizde karanlık oda yapardı. Biz karanlık odada beraber resim basardık. Üç banyodur, gümüş nitratlı… Hatta karaciğer hastalığına da oradan yakalandığını düşünüyorum. Sağolsun, ortağım müthiş bir adamdı. Turnelere biz akvaryum da götürürdük. Bazen 45 gün kalıyorduk turnede.
 

Akvaryum da mı götürüyordunuz?

Tabii akvaryum merakı vardı Zekiciğimin. Bitmeyen bir enerjisi vardı. Kendine ne alıyorsa, bana da getirirdi, o unuturdu, bırakırdı, ben devam ederdim. Bir gün geldi, ‘balkona çık’ dedi, karşıda iki tane araba duruyor. ‘Biri senin seç’ dedi, kendi de seçmiyor. Ben Skylark’ı seçtim, o Reno Station’u seçti. Böyle bir adamdı. Akvaryum alırsa, benim de akvaryumum olurdu.

Zeki Alasya’yı özlüyorsunuz değil mi?

Zeki ile yaşamak bir keyifti. Biz beraber büyüdük. Başka zaman da söyledim, Zeki Metin ilişkisi adeta bir yazgı gibidir. Ben Aksaray’da doğdum büyüdüm, oradan beslendim. Zeki Laleli’de doğdu. Aynı folklorle beslendik. Babalarımız da İbrahim Ethem Kimya Evi’nde çalışıyordu.

Annelerimiz bile rahmetli olunca Valide Camii’nden kaldırıldı, imamlarımız bile aynıydı. Biz İstanbul Milli Türk Talebe Birliği’nde 1962’de karşılaştık. Nazım ustanın dediği gibi yarin yanağından gayrı her şeyde ortaktık. Annem babam benim rüyama girmez, Zeki girer. Onla uğraşıyorum yani. Nurda yatsın yavrum, güzel adamdı, iyi adamdı.”
 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X