Meyve sebzeye yağmur zammı

Tarlalarda yaz ürünlerinin azalması ve yoğun yağmurlar nedeniyle birçok ürünün toplanamaması fiyatları artırdı. Pazarlar arasındaki fiyat farkları da dikkat çekiyor.

Meyve sebzeye yağmur zammı
ASLIHAN AYDIN
 
Soğuk hava ve yağmur meyve ve sebze fiyatlarını artırdı. Üçevler Semt Pazarı’nda ürünler geçen haftaya göre 50 kuruş ile 1 lira arasında zamlandı.
 
Üçevler pazarında geçen hafta 2 liraya satılan domates ve salatalığın fiyatı 2,5 liraya çıktı. Bu rakam İhsaniye pazarında 3-3-5 liraya kadar yükseliyor. Bazı marketlerde ise salkım domateslerin üzerindeki 6 liralık etiketler dikkat çekiyor.
 
Üçevler’de tezgah açan pazarcı Hakim Güneş, yerli domatesin azaldığını, son mahsullerin tezgaha konulduğunu vurguladı. Fiyatın bu yüzden artığını belirten Güneş, önümüzdeki günlerde sera domateslerin çıkacağını söyledi.
 
Nar 2,5 liraya çıktı
 
Üçevler pazarındaki tezgahlarda patlıcan ve bibere 2 liralık, fasulye ve ıspanağa 3 liralık etiket konuyor. Birkaç hafta önce 1,5 liradan satışa sunulan nar artık 2,5 liradan alıcı beklerken, elma ise 1,5-2 liradan pazar poşetlerine iniyor. Bu arada ilk çıktığı günlerde 3 liradan satılan kış mevsiminin sevilen meyvelerinden mandalinanın fiyatı 1-1,5 liraya kadar düştü. Üzümün fiyatı 2-2,5 lira arasında değişirken, armut ise 2,5 liradan satılıyor. Ancak bu fiyatlar şehrin merkezindeki pazarlarda daha yüksek seyrediyor.
 
Üçevler pazarında son fiyatlar
 
Ürün               Fiyat (TL)
Biber              1,5-2
Üzüm             2-2,5
Armut             2,5
Elma             1,5-2
Mandalina       1-1,5
Patlıcan           2
Taze fasulye     3
Domates           2,5
Salatalık         2-2,5
Patates          1-2
Soğan          1-1,5
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X