MGK bildirisinde terör vurgusu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi.

MGK bildirisinde terör vurgusu!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Saat 14.30’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen toplantı 5,5 saat sürdü. 

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler, terör ve teröristle mücadelede gelinen aşama, milli güvenliğimizi tehdit eden ve bir terör örgütü olan paralel devlet yapılanmasına karşı alınan tedbirler görüşülmüştür. 

Devletin hukuk sınırları içinde, kararlılık ve hassasiyetle yürüttüğü operasyonlar neticesinde, halkın desteğini alamayan ve teslim olmaktan başka çaresi bulunmayan terör örgütünün ve siyasi uzantılarının bölgede yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olmayacağı vurgulanmıştır. 

Bölücü terör örgütünün Suriye kolu olan PYD/YPG’nin Prag, Stockholm, Berlin ve Paris’te temsilcilik açmasına izin verilmesinin, ülkemizi kana bulayan teröristlere imkan ve cesaret verdiği, bu tutumun dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağını, verilen kararın yeniden değerlendirilmesinin Türkiye tarafından beklendiğinin altı çizilmiştir. 

DAEŞ terör örgütüne karşı yürütülen mücadele ile bu örgütün ülkemize yönelik saldırıları, kapsamlı şekilde değerlendirilmiş, terörden arındırılmış güvenli bölge ile uçuşa yasak bölge uygulamasının gerekliliği bir kez daha ortaya konmuştur

65.HÜKÜMETİN İLK MGK’SI

Toplantı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet’in ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı olma özelliği taşıyor.

Yıldırım’ın başbakan sıfatıyla ilk kez yer alacağı kurul toplantısına, Başbakan yardımcıları ile Adalet, İçişleri, Milli Savunma ve Dışişleri Bakanları da katıldı.

Bu Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak’ın da ilk MGK toplantısı.

MGK ÖNCESİ KOMUTANLARI KABUL ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım öncesinde ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki kuvvet komutanlarını kabul etti.

Çankaya Köşkü’nde, basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık yarım saat sürdü. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X