MHP kararı AYM’ye mi taşıyor?

MHP’li bir üst kurul delegesi, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin olağanüstü kurultay konusunda karar vermeye yetkili olmadığını, bu konunun Anayasa Mahkemesince denetlenmesi gerektiğini savunarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

MHP kararı AYM’ye mi taşıyor?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran bir üst kurul delegesi, MHP ile ilgili kurultay kararında yetkili organın Anayasa Mahkemesi olduğunu savunarak Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nde karar için bekleyen dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi.

 

Üst kurul delegesinin başvuru dilekçesinde siyasi partilerin tüzüklerinin Anayasa’ya aykırılığıyla ilgili kararın ancak Anayasa Mahkemesi tarafından verilebileceği savunuldu.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, başvuru dilekçesini kabul ederek inceleme başlattı. Başsavcılığın bu çerçevede MHP Genel Merkezi’nden de görüş isteyeceği öğrenildi. Başsavcılığın başvuruyu kabul etmesi durumunda Anayasa Mahkemesi’nde MHP için yeni bir süreç başlayacak.

 

Mayıs ayı içinde olağanüstü kurultayla ilgili bir karar vereceğini açıklayan yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin bu durumda nihai karar için Anayasa Mahkemesi sürecini bekleyebileceği belirtiliyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da hukuki sürecin devam ettiğini belirtti.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

 

1 Kasım’daki 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ardından MHP’nin “başarısız” olduğunu savunan muhalifler, olağanüstü kurultay yapılmasını talep etmişti.

 

Genel başkanlık için adı geçen Koray Aydın, Meral Akşener ve Sinan Oğan’ın başını çektiği muhalifler, 543 delegeden imza toplayarak tüzük değişikliği yapılması için talepte bulunmuştu.

Muhalifler, olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermeyen MHP tüzüğünün değiştirilmesini istedi. Ancak bu değişiklik için de olağanüstü kurultay toplanması gerekiyordu.

Muhalifler, bu değişikliği yaparak 18 Mart 2018’de yapılması kararlaştırılan olağan kongre öncesi Devlet Bahçeli’yi genel başkanlıktan indirmek istiyordu.

 

ADAYLAR ARKA ARKAYA ÇIKTI

MHP’de 21 Kasım 2015’te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015’te Koray Aydın ve 30 Kasım’da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.

 

Hukuki süreç tüzük kurultayı için toplanan 543 delegenin talebini, MHP yönetiminin reddetmesiyle başladı.

 

YEREL MAHKEMEDE ÜST ÜSTE KARARLAR

 

Bunun üzerine muhalifler, 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne itiraz etti. Mahkeme ise, kayyum heyeti oluşturularak olağanüstü kurultay toplanmasına karar verdi. 3 kişilik çağrı heyeti, yani kayyum ise 15 Mayıs’ta olağanüstü kurultayın toplanması kararını verdi.

MHP Genel Merkezi ise bu kez Yargıtay nezdinde girişimde bulundu. Ancak Yargıtay önceki gün Mayıs ayı içinde kararını açıklayacağını duyurdu.

MHP yönetiminin ikinci hamlesi ise Gemerek Sulh Hukuk mahkemesine başvurmak oldu. Yönetim, kayyum atanması kararının yanlış olduğunu öne sürerek sürecin durdurulmasını istedi. Karar lehlerine çıktı ve kurultayın yapılmaması yönünde karar alındı.

 

MHP, Gemerek’in kararının ardından Ankara 25. İcra Dairesi’ne başvurarak kararın uygulanmasını ve önlemlerin alınmasını istedi. 25. İcra Dairesi ise talebi kabul ederek Ankara Valiliği’ne bir yazı gönderdi ve Yargıtay kararı çıkmadan, 15 Mayıs Pazar günü yapılması planlanan kurultaya izin verilmemesini istedi.

 

MHP yönetimi Tosya mahkemesine de başvurup buradan da benzer bir karar çıkartmıştı.

 

Ancak MHP yönetiminin talebi, Tosya mahkemesinin verdiği kararı yasal süre içerisinde Ankara 25. İcra Dairesi’ne ulaştırmadığı için işleme konulmadı.

2. İCRA’DAN HEMEN SONRA GEMEREK

Bu kararlara muhalifler, Ankara 2. İcra Hakimliği’ne başvurarak itiraz etti. 2. İcra Mahkemesi ise muhaliflerin kararını kabul ederek 15 Mayıs’ta kurultayın yapılmasının önünü açtı.

Ancak dakikalar sonra Gemerek’ten bir karar daha geldi.  Gemerek Sulh Hukuk mahkemesi, muhaliflerin yaptığı başvuruyu reddederek kurultayın yapılmamasına bir kez daha karar verdi.

 

SON KARAR ANKARA 25. İCRA DAİRESİ’NDEN

 

MHP Olağanüstü Kurultayı ile ilgili olarak Ankara 25. İcra Dairesi, 2. İcra Hukuk Mahkemesi’nin kararının geçerli olmadığını belirterek tedbirin devam ettiğini açıkladı.

İcra Dairesi Müdürü Hacı Mehmet Demircioğlu tarafından yazılan karar tensip tutanağında, muhaliflerin başvurusunun reddedildiği ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda tedbirin devam ettiği belirtildi.

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

 

Ankara Valiliği’nden MHP’de muhalifler tarafından 15 Mayıs Pazar günü yapılacağı açıklanan olağanüstü kurultaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Valiğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır” denildi.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle, “Valiğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır.

Mahkeme kararı doğrultusunda valiliğimizce işlem tesis edileceğinden herhangi bir mağduriyetin oluşmaması bakımından vatandaşlarımızın bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

OLAYLI 15 MAYIS

 

İcra Dairesinin kararı doğrultusunda, muhaliflerin 15 Mayıs’ta olağanüstü kurultayı yapmayı planladıkları Büyük Anadolu Oteli’ne girişleri polis tarafından engellendi, kurultay toplanmadı.

 

MUHALİFLER YARGITAY KARARINI BEKLEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

 

MHP’de muhalifler Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, olağanüstü kurultayın toplanamamasının ardından Yargıtay kararının beklenmesi konusunda uzlaşmış, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Yargıtayın olağanüstü kurultayın yapılması yönünde bir karar alması durumunda kurultayı toplayacaklarını açıklamıştı.

 

Yargıtay 18. Hukuk Daire Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, dosyanın bu ay içinde sonuçlandırılacağı belirtilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X