MHP yönetimi yeni hukuki hamlelere hazırlanıyor

MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti’nce toplanan olağanüstü kurultaya ilişkin itirazlarını gerekçelendirmek için harekete geçti.

MHP yönetimi yeni hukuki hamlelere hazırlanıyor

MHP Genel Merkezi, Çağrı Heyeti tarafından toplanan olağanüstü kurultayla ilgili itirazlarını hukuken ispatlamak için harekete geçti. İlk hamlesini Akyurt Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak yapan parti yönetimi, kurultayı geçersiz kılmaya dönük yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

 

AA muhabirinin, partinin üst düzey yöneticilerinden edindiği bilgiye göre,Çağrı Heyeti tarafından 19 Haziran’da toplanan olağanüstü kurultayı yakından takip eden genel merkez, kurultayda hem tüzük değişiklikleri konusunda yerine getirilmesi gereken prosedürlerin dışına çıkıldığı hem de delege sayısının şişirildiği görüşünde.

 

İlk hamle bugün geldi

 

Kurultayda “7 fahiş hata” yapıldığını savunan genel merkez, bunları gerekçelendirmek ve hukuken ispatlamak için harekete geçti. Parti yönetimi, bugün ilk hamlesini yaparak, Çağrı Heyeti tarafından düzenlenen olağanüstü kurultaya katılanların kimlik tespitleri ve hazırun listesinin hazırlanması konusunda görevli Ankara 13. Noterliğinin görüntülerine ilişkin, kurultayın yapıldığı Akyurt ilçesinin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

 

Partinin hukukçuları, “delege sayısı”, “kurultayın yapıldığı adres”, “yasa dışı şekilde gündeme madde eklenmesi” ve “Çağrı Heyeti’nin tutumu” gibi başlıklarda tespit ettiği hataları da gerekçelendirerek yargıya taşımayı planlıyor.

 

Amaç iptal ettirmek

 

Hukuki süreç sonunda, herhangi bir usulsüzlük belirlenmesi durumunda Çağrı Heyeti’nin gerçekleştirdiği olağanüstü kurultayın iptal edilmesinin söz konusu olabileceğini düşünen genel merkez yöneticileri, böyle bir durumda Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla 10 Temmuz’da toplanacak olağanüstü kurultayın farklı bir anlam kazanacağını dile getiriyor.

 

“Delegeye algı operasyonu”

 

Parti yönetimine göre, Çağrı Heyeti’nin topladığı kurultaya giden süreci delegeler değil, “delegelere algı operasyonu yapan” muhalifler başlattı. Muhaliflerin sürekli propaganda yaparak delegelerin kafasını karıştırdığını ve bunda da kısmen başarılı olduğunu savunan yöneticiler, yapıldığını düşündükleri “usulsüzlükler ve algı operasyonunu” ortaya çıkararak delegelere, partinin parçalanmaya çalışıldığı tezini anlatacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X