MHP’de kritik gün

MHP’de muhaliflerin 1 Kasım seçiminin hemen ardından başlattığı girişimler sonucunda mahkemeler ve hukuki tartışmalarla geçen 7 ayın ardından; 3 kişilik çağrı heyeti tüzük kurultayını bugün topluyor.

MHP’de kritik gün

Muhalefetin talebiyle yapılan tüzük kurultayını “Korsan” diye nitelendiren genel merkez, aldığı davete rağmen kurultaya katılmayacak. Genel merkez, kurultayda tüzük değişirse, bunu illegal ilan edip mahkemeye gitmeye hazırlanıyor. Çağrı heyeti, genel başkan veya görevlendireceği bir kişi olmazsa kurultay toplanamayacağını savunan genel merkeze, delegenin kararıyla kurultaya devam edilebileceği yanıtını vermişti.

Kurultayda tüzüğün, “olağanüstü kurultayda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen hükmü”nün değiştirilmesi oylanacak. Genel merkezin tezine göre kurultayın çalışmaya başlayabilmesi için bin 211 delegeden en az 800’ünün bulunması gerekiyor. Muhalifler ise 595 delege ile kurultayın açılabileceğini savunuyor. Hâkim gözetiminde yapılmayan kurultayın, tartışmalara meydan verilmemesi için kamera gözetiminde yapılması planlandı. Bu arada Koray Aydın, Meral Akşener ve Süleyman Servet Sazak, önceki gün yaptıkları açıklamalarla delegeyi kurultaya çağırdı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X