MHP’de yeniden yargı yolu göründü

MHP’de, Çağrı Heyeti kararıyla 19 Haziran’da yapılması planlanan kurultay için şimdiden yargı yolu göründü. MHP yönetimi, kurultayın meşru olmadığını savunarak mahkemeye başvuracak. Kurultaya katılan delegeler için de disiplin süreci başlatılacak.

MHP’de yeniden yargı yolu göründü

NTV’nin edindiği bilgilere göre genel başkan, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı ya da genel başkanın görevlendirdiği bir MYK üyesinin açmadığı kurultay geçersiz sayılacak. Dolayısıyla 19 Haziran’da muhalifler kurultay yapsa bile MHP için yeni bir yargı süreci başlayacak. MHP yönetimi, kurultaya katılan delegeler için disiplin süreci de başlatacak. Adaylar ve delegeler ‘korsan kurultay yapmak’ iddiasıyla ‘tedbirli olarak kesin ihraç istemi’ ile disipline sevk edilecek. Bu üyeliğin askıya alınması, aday olamamaları ve oy verememeleri anlamına geliyor.

BAHÇELİ’NİN PLANI

Kurultay 10 Temmuz’da yapılırsa, genel başkan seçimi için önce tüzüğün değişmesi şart. Genel merkeze göre değişiklik, bin 243 delegenin 3’te 2’sinin, yani 829 kişinin evet oyu ile gerçekleşebilecek. Bu sayıya ulaşılamazsa tüzük değişemeyecek, dolayısıyla genel başkanlık seçimi de yapılamayacak. Böylece Genel Başkan Devlet Bahçeli, seçime gerek kalmadan rakiplerini saf dışı bırakacak. Fakat muhaliflere göre tüzük değişikliği için katılan delegelerin 3’te 2’sinin oyu yeterli.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X