MHP’li 5 isimden başkanlık itirazı

Özdağ, Halaçoğlu, Ok, Okutan ve Yılmaz, AK Parti’nin Başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği teklifi TBMM’ye gelirse ‘hayır’ oyu vereceklerini açıkladılar.

MHP’li 5 isimden başkanlık itirazı
HABERİ PAYLAŞ

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, AK Parti’nin başkanlık sistemiyle ilgili anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu’na gelmesi durumunda ”hayır” oyu kullanacaklarını duyurdu.

TBMM’de, 5 milletvekilinin imzaladığı basın açıklamasını, MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ okudu. Açıklamada, Türkiye’nin beka sorununu aşabilmesi için dış askeri müdahale, terörle mücadele ve istikrarsızlık dinamikleri karşısında alması kaçınılmaz olan tedbirler bulunduğu vurgulandı. Bunların ‘Milli birlik ve beraberlik sürecinin korunması, TSK’nın güçlendirilmesi ve moral değerlerinin yükseltilmesi, FETÖ ve PKK ile doğru bir mücadele stratejisinin uygulanması, Suriye ve Irak’ta askeri anlamda başarılı sonuç alınması’ olduğu belirtilen açıklamada, bu denli problemle uğraşırken ortaya çıkan başkanlık rejimi tartışmalarının, Türk toplumunda büyük bir siyasal gerilime neden olacağı kaydedildi.

KAOSA GÖTÜRECEK

Referandum süreci nasıl biterse bitsin Türkiye’nin zararlı çıkacağı, başkanlık için ‘evet’ çıkması durumunda daha ilk günden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aslında bir ‘Pirus Zaferi’ kazandığının ortaya çıkacağı savunulan açıklamada, şu görüşler dile getirildi.

‘Erdoğan’ın anayasayı ihlal etmede ısrar etmesinin Türkiye’yi bir kaosa götüreceği açık olmakla beraber bir referandum sürecinin ve olası başkanlığın Türkiye’yi çok daha büyük bir felakete sürükleyeceği aşikardır. Başkanlığın gerçekleşmesi özerklik, federasyon ve parçalanmanın önünü açacaktır. Bu sebeple bir kez daha ‘yanıldık’ demelerini artık istemiyoruz. Üstelik Türk Milleti, Erdoğan’ın Anayasayı değiştirmek için 400 milletvekili istediği 7 Haziran seçimlerinde başkanlık referandumunu yapmış ve başkanlık talebini sandığa gömmüştür. Biz 5 MHP milletvekili olarak parlamenter rejimin devamından yanayız. Biz sayın Bahçeli’nin geçtiğimiz yıllarda onlarca kez ifade ettiği gibi başkanlık sisteminin Türkiye’yi özerkleşme, federalleşme üzerinden böleceğini görüyoruz.’

DERS ÇIKARILMALI

Ortak açıklamada, MHP’ye oy veren milyonların kendileri gibi başkanlık sistemine ve bölünmeye karşı olduklarını bildikleri belirtilerek, ‘TBMM’de ‘evet’ deriz referandumda ‘hayır’ deriz şeklinde bir tavrın doğru olmadığını ve halkın aklı ile alay etmek olduğunu görüyoruz’ ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

‘Bu tavrı sergileyen arkadaşlarımızdan, 3 Kasım 2002 seçimlerinin sonuçlarından, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığının önünün açılmasından ve 7 Haziran 2015 seçim gecesi yapılan açıklamanın ortaya çıkardığı neticelerden sonuç çıkarması gerektiğine inanıyoruz. Parlamenter sistemden yana olduğumuzu, AKP’nin başkanlık teklifinin TBMM gündemine geldiği zaman geçmemesi için ‘hayır’ oyu vererek ortaya koyacağız. TBMM’de referandum için verilen oyların 330 altında kalması için mücadele edeceğiz. Hiçbir makam ve mevkinin, ülkemizin birliği ve aziz milletimizin dirliğinin üstünde değildir.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X