Miçotakis’ten ‘üçüncü doz zorunluluğu’ önerisi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 60 yaş üstü kişilerin COVID-19 aşı sertifikalarının geçerli sayılabilmesi için üçüncü doz aşıların da yapılması şartını önerdi.

Miçotakis’ten ‘üçüncü doz zorunluluğu’ önerisi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yazdığı mektupta, üçüncü dozun COVID-19’a bağlı ölümleri ve hastaneye yatışları önemli ölçüde engellediğine dikkati çekti.

Miçotakis ayrıca, AB içinde birçok ülkenin üçüncü doz aşı uygulamasını başlattığını hatırlattı.

“Üçüncü dozun zorunlu hale gelmesinin mücadelemizde önemli bir adım olacak”

Salgın nedeniyle yara alan ekonomilerin toparlanma sürecini ve seyahat özgürlüğünü tehlikeye atacak kısıtlamalara başvurmak zorunda kalınmaması ve zor kış koşullarında sağlık sisteminin ayakta kalabilmesi için üçüncü doz aşının önemini vurgulayan Miçotakis, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“60 yaş üstü vatandaşların aşı sertifikası için, üçüncü dozun zorunlu hale getirilmesinin salgınla mücadelemizde önemli bir adım olacağına inanıyorum. Bu öneriyi dikkate almanızı ve diğer üye ülkeler ile değerlendirmenizi rica ediyorum.”

Yunanistan’da 18 yaş üstü tüm erişkinler istemeleri halinde üçüncü doz aşıyı yaptırabilirken, üçüncü doz aşısını yaptırmamış 60 yaş üstü kişilerin sinema, tiyatro, müze, spor salonu gibi kapalı mekanlarla, lokanta ve kafeteryaların kapalı bölümlerine girişine izin verilmiyor.

AA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X