Midyat’ta halk teröre karşı sokağa döküldü

İlçe halkı, PKK’nın emniyet müdürlüğüne düzenlediği, 2’si kadın 3 polisin şehit düştüğü, 3 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin yaralandığı saldırıyı kınadı.

Midyat’ta halk teröre karşı sokağa döküldü

Bahçelievler Mahallesi Nusaybin Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğüne dün teröristlerce gerçekleştirilen, 2’si kadın 3 polisin şehit düştüğü, 3 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin yaralandığı saldırıya vatandaşlar tepkisini dile getirdi.

 

Saldırıda şehit olan iki kadın polis memuru ve hayatını kaybeden üç kişi için Midyat Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene katılan vatandaşlar, terör örgütü PKK’yı ve saldırılarını kınadı.

 

“Polisimize, askerimize kurban oluruz”

 

Vatandaşlardan Burhanettin Nayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki terör saldırısının üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, bu saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

“Terör örgütünü kınıyoruz. Polisimize, askerimize kurban oluruz. Bayrağımızı ve Türkiye’yi çok seviyoruz. Polise askere sonuna kadar destek olacağız” diyen Nayır, tepkilerini göstermek için ilçede bir de yürüyüş gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

 

“Bu ramazanda polis iki anneye kıyılır mıydı?”

Ayfer Günaydın, oğlunun da asker olduğunu vurgulayarak, saldırıdan duydukları üzüntüyü dile getirdi. Sabaha kadar uyumadıklarını anlatan Günaydın, “Dünkü patlamadan bu yana çok kötüyüz. Sabaha kadar uyuyamadık. Bu ramazanda polis iki anneye kıyılır mıydı? Bunu yaparlar Müslüman olabilir mi? Mübarek aylarda savaş olmaz. Kadınlar olarak terör örgütünü kabul etmiyoruz. Gerekirse biz kadınlar silahlanacağız. Bunu herkes bilsin.” dedi.

 

“Terör örgütlerini lanetliyoruz”

 

Ekrem Çiçek, dış güçlerin oyununa gelinmemesi çağrısında bulundu. “Ben de bu vatanın çocuğuyum ve Kürt’üm. Kurban olayım Türkiye’ye. Terör örgütlerini lanetliyoruz” ifadelerini kullanan Çiçek, Hristiyan, Müslüman, Yezidi, herkesin Türkiye’de kardeşçe yaşadığını aktardı.

 

Çiçek, terör örgütüne nefretlerini göstermek için ilçede yürüyüş yaptıklarına dikkati çekerek, “Terörün dili, dini, ırkı yoktur. Midyat terör örgütüne mezar olacak.” diye konuştu.

 

“Onlara teslim olmayacak, şehitlerinizi unutmayacağız”

 

Nezahat Mete, ilçede bugüne kadar bu tür bir saldırı yaşanmadığını belirterek, ilçede çukur kazılmasına, barikat kurulmasına izin verilmediğini dile getirdi. Bu tür saldırıların amacının halkı yıldırmak olduğunu anlatan Mete, halkın asla yılmayacağını belirtti. Mete, şunları kaydetti:

 

“İçimizde fırtınalar kopuyor. Dünden bu yana Midyat halkı kan ağlıyor. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı asırlardır kardeşçe yaşıyoruz. HDP’liler Kürtleri temsil etmiyor, dış güçlerin uşaklarıdır. Terör örgütü biliyor ki burası onlara teslim olmadı. Onlara teslim olmayacak, şehitlerinizi unutmayacağız.”

 

Adnan Akıncı, terör örgütüne artık, “yeter” dediklerini söyledi. Şehit haberlerini duydukça psikolojilerinin bozulduğunu ifade eden Akıncı, “Terör örgütünün amacının ülkeyi bölmektir. Türk, Kürt, Süryani, Yezidi hepimiz buradayız. Hepimiz kardeşiz.” şeklinde konuştu.

 

Bahar Noyan ise Midyatlı olduğunu, saldırının üzüntüsü ile gece uyuyamadığını kaydetti.

 

“Bunun vebalini kim verecek?”

 

Sebahat Cebecioğlu da Kayserili olduğunu ancak 12 yıldır ilçede yaşadığını anlattı.

 

Patlamadan dolayı çok üzgün olduğunu vurgulayan Cebecioğlu, “Anlayamıyorum neyi paylaşamıyoruz, bu insanlar ne istiyor? Haram aylarda savaş yapılmadığını biliyoruz ama bunlar insan değil. Polisimizin 4 yaşında kızı vardı. Bunun vebalini kim verecek? 12 yıldır Midyat’ta yaşıyorum ve burayı memleketimden daha çok seviyorum.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X