‘Millet hükümeti modeline geçeceğiz’

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, “Koalisyon modelini kesinlikle geride bırakıp meclis hükümeti modelinden millet hükümeti modeline geçeceğiz” dedi.

‘Millet hükümeti modeline geçeceğiz’

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, merkez Çukurova ilçesinde düzenlenen “halkla buluşma” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geldiği bu noktanın, vatandaşların iradesi sayesinde olduğunu söyledi.

 

Ülkenin efendisinin millet olduğunu vurgulayan Çelik, 16 Nisan’a doğru hızla ilerlediklerini, vatandaşların önüne gelecek sandıkla Türkiye için büyük bir dönüşümün gerçekleşeceğini ifade etti.

 

Çelik, halk oylamasıyla hayata geçirilecek cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle, halkın ülke yönetimindeki iradesinin artacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

 

“12 Eylül bir rejim değişikliğidir çünkü halkın iradesinin, eli silahlı bir cunta tarafından gasbedilmesidir. 28 Şubat bir rejim değişikliğidir, halkın iradesinin kuşatılmasıdır. 15 Temmuz gecesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yapmaya çalıştığı darbe, bir devleti işgal girişimi ve rejim değişikliği teşebbüsüydü. 27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta halkın iradesi gasbedilirken, bu rejim değişikliklerinin arkasında hangi parti vardı? Kim destekliyordu bunu? Bugün, o rejim değişikliğini destekleyenler, bizim getirdiğimiz bu sistem değişikliğine, ‘rejim değişikliği’ diye iftira atıyorlar. Geçmişten beri Türkiye’de, devlet ve millet için, bu ülkenin geleceği için hangi iyi iş yapılmışsa, halkın iradesinin güçlenmesi için hangi adım atılmışsa CHP, onu engellemek için hemen rejim değişikliğinden bahsetmiştir.”

 

“Millet hükümeti modeline geçeceğiz”

 

Çelik, şu anki sistemin içinde koalisyon tehlikesinin ortadan kalkmadığına işaret ederek, “7 Haziran’da tek başına iktidar tablosu ortaya çıkmadı ve koalisyon tehlikesinin hala devam ettiği ortaya çıktı. Türkiye’nin bundan sonrasında koalisyonlara mahkum olması demek, Türkiye’nin gücünü kaybetmesi, kendi yerinde sayması, yeni vesayetlerin ortaya çıkması demektir. Koalisyon modelini kesinlikle geride bırakıp meclis hükümeti modelinden millet hükümeti modeline geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

“16 Nisan’dan sonra daha çok koşacağız”

 

Çelik, 16 Nisan’daki halk oylamasının büyük bir fırsat olduğunu dile getirerek, “Millet hata yapmaz, milletin iradesi her zaman Türkiye’nin önünü açmıştır, Türkiye’yi büyütmüştür, Türkiye için yepyeni, parlak geleceklere imza atmıştır. 16 Nisan’dan sonra da böyle olacak.” diye konuştu.

 

Bakan Çelik, “Bizim için durmak yok, yürümek de yok” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

 

“16 Nisan’dan sonra daha çok koşacağız. Yorulmak, bıkmak, usanmak yok. Metre metre bu yolları geçeriz, tuğla tuğla yepyeni Türkiye’yi inşa ederiz. En çok koşmamız gereken zaman bu zamandır. Dün gece de vardı, FETÖ’nün birtakım mensupları yine Türkiye’yi karanlığa sokmaktan, Türkiye’de yeni krizler ve kaoslar çıkarmaktan bahsediyorlar. Bunların sözlerinin vatandaşlarımızın hayatını etkilemesine müsaade etmeyin. En fazla ne yapacağız diyor? ‘Suikast yapacağız, siyasetçileri öldüreceğiz.’ diyor. İşte Çukurova meydanındayız, buyur gel.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X