Moody`s: Notta baskı oluşabilir

Dış kırılganlıklar ve büyümedeki yavaşlamaya dikkat çeken Moody`s, bunların Türkiye`nin kredi notu üzerinde tehdit yarattığını kaydetti.

Moody`s: Notta baskı oluşabilir
HABERİ PAYLAŞ
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin dış kırılganlıklarının kredi notu ve banka ile şirket kredi profilleri üzerinde baskı oluşturduğunu bildirdi.
 
Moody’s’in Türkiye ilgili değerlendirmesinde şu görüşlere yer verildi: “Türkiye’nin dış sermaye akışında dalgalanmalara maruz kalmasında son dönemde artan jeopolitik riskler, devam edem ülke içi siyasi belirsizlikler, ABD Merkez Bankası’nın gelecek yıla kadar yükseltmeyi planladığı kısa vadeli faiz artışı beklentisinden dolayı azalan likiditenin etkisi oldu. Moody’s’e göre, bu sıkıntılar Türkiye’nin kredi notu, bankalarının ve şirketlerinin kredi görünümlerine baskı yapıyor.”
 
OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR
 
Açıklamada, aynı zamanda yabancı sermaye akışlarının maliyetlerinin ülkenin dış finansman ihtiyaçlarının 2014-2015 Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 25’ine denk geldiği bir zamanda artmasının beklediği dile getirildi. ”2010-2013 dönemindekinden daha zayıf bir büyüme görünümü Türkiye’nin kredi notu üzerinde tehdit yaratıyor” ifadesinin de dikkat çektiği açıklamada, ”Kamu finansmanı kredi notunun güçlü bir yanı olsa da not, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve kırılgan yatırımcı güveninden olumsuz etkilenebilir” denildi.
 
ENFLASYON YÜKSEK SEYREDİYOR
 
Moody’s’in Türkiye Başanalisti Alpona Banerji de, bugün İstanbul’da düzenlenecek ve Türkiye ekonomisinin tartışılacağı ”8. Yıllık Türkiye’nin Kredi Riski Konferansı” öncesinde yaptığı açıklamada, yüksek seyreden enflasyonun yıl sonunda yüzde 10 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.
 
CARİ AÇIK HALA YÜKSEK
 
Son dönemdeki iyileşmeye rağmen Türkiye’nin halen yüksek bir cari açık seviyesi olduğunun altını çizen Banerji, ”Türkiye’yi hali hazırda ‘Baa3’ notu ve ‘Negatif’ not görünümüyle değerlendiriyoruz. Politik riskin azalması, ekonomik politikanın netliği ve yatırımcı güveninin istikrara kavuşması görünümün dengelenmesi için gerekli şartlardan” diye konuştu.
 
IRAK OLUMSUZ ETKİLİYOR
 
Banerji, yılın ilk yedi ayında Türkiye’nin Irak’la olan ticaretinin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 20 azaldığını vurgulayarak, bu durumun net bir şekilde Türkiye’nin cari açığında ve sonuç olarak ekonomik büyümesinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirtti.
 
BÜYÜME YÜZDE 3 OLACAK
 
Moody’s Başanalisti Banerji, ”Artan jeopolitik riskler, küresel sermaye ortamındaki değişimler, yerel politik riskler gibi zorluklar devam edecektir. Bunlar Türkiye’nin geniş cari açığını finanse etmek için dayandığı yatırımcı güvenini de etkileyecektir” dedi. Banerji, ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3’e gerilemesini, 2015 yılındaysa yüzde 2,8 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X