Moody’s’ten Türk bankalarına ilişkin açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten yapılan açıklamada Basel III’ün tam olarak uygulanmasıyla bazı Türk bankalarının ek sermayeye ihtiyaç duyabileceği belirtildi.

Moody’s’ten Türk bankalarına ilişkin açıklama
HABERİ PAYLAŞ

Kredi derecelendirme kuruluşundan Türk bankalarına ilişkin açıklamada, “Basel III’ün tam olarak uygulanmasıyla bazı Türk bankalarında ek sermaye ihtiyacı oluşabilir” ifadesi kullanıldı.

 

Bankaların tam olarak Basel III şartlarını yerine getirmesi için yüzde 2 oranında sermaye artırımına ihtiyaç duyabileceği kaydedilen açıklamada, “Türk bankalarının sermaye düzeyinin gelecek 3-5 yıl içinde düşmesini bekliyoruz. Türk bankalarının kredi büyümesi sermaye yaratımının üzerinde” ifadelerine yer verildi.

 

Moody’s açıklamasında karlılıkların tarihsel derecede düşük seviyede olması sebebiyle bankaların sermayelerini tüketmeden ancak yüzde 9 oranında kredi büyümesi sağlayabileceği belirtildi.

 

Karlılıklarda ek baskının görülmesi durumunda sermaye seviyesinin düşebileceği kaydedilen açıklamada, baskıların finansman maliyetlerini artırabileceği ve faiz marjlarını daraltabileceği bildirildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X