Moskova’da tarihi gün

Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı uçak krizini çözen isim olarak iki ülke tarihine geçen Devlet Eski Bakanı Cavit Çağlar, Moskova’da krallar gibi karşılandı.

Moskova’da tarihi gün

Bugün gerçekleşecek Ulusal Birlik Günü’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından, ilk kez bir Türk’e verilecek olan “Devlet Nişanı” ile ödünlendirilecek olan Çağlar’ın onuruna dün akşam Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde resepsiyon düzenlendi.

Türk Büyükelçi Hüseyin Diriöz ve eşi Sibel Diriöz tarafından Büyükelçilik reziransında ağırlanan Cavit Çağlar’a, Rus-Türk İşadamları derneği tarafından teşekkür plaketi verildi.

Çağlar’ı bu mutlu gününde eşi Nursel Çağlar, İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar, Dağıstan eski Cumhurbaşkanı ve Putin’in özel temsilcisi Ramazan Abdullatipov, Azerbaycan eski Başbabakan 1. Yardımcısı Abbas Abbasov, oğlu Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çağlar ve eşi Başak Çağlar, kızları Yeşim Hattat ve eşi Emir Hattat, Yasemin Kaya ve eşi Burak Kaya, Beşiktaş Belediye Başkanvekili Hüseyin Hatipoğlu ve Prof. Nahide Camukova yalnız bırakmadı.

ÇAĞLAR: LİDERLERİMİZE BANA GÜVENDİKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM…

Büyükelçilikteki törende konuşan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, ‘Ben burada Büyükelçimiz ve iş adamlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu işte iki kişiye daha teşekkür edeceğim. Ramazan Abdullatipov ve Abbas Abbasov’a… Yılların verdiği dostluğumuzla sıkınıtıları atlattık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, bana gösterdikleri güven için teşekkür ediyorum. Liderlerimizi umuyoruz mahcup etmedik. Benim, Sayın Abdulatipov’un ve Sayın Abbasov’un bu işte emekleri var ancak bütün işi yapan liderlerimizdi. Ayrıca bu dönemde görünmeyen kahramanlar da vardı. Prof. Naida Camukova Ares’e teşekkür ediyorum. Kendisi oldukça eğitimli biridir. İki ülke arasındaki diyalogları sağlayan, bütün bağlantıları kuran kendisidir. Atom karınca gibi işleri çözdü’ dedi.

KİM NE DEDİ?

‘CAVİT BEY HER ZAMAN OLUMLU İŞLER YAPTI’

Azerbaycan eski Başbabakan 1. Yardımcısı Abbas Abbasov: ‘Çok yakın dostum olan Cavit Bey’e, iki ülke arasındaki dostluğun sürmesi adına verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Kendisiyle 1990 yılından bu yana dostluğumuz var. Bu yıllar içinde her zaman olumlu işler yaptı. Hem iş hayatında hem de siyasette. Tanrıya şükürler oldun ki, liderlerimiz kararlılığı sayesinde sorunlar çözüldü. İki ülkenin dostluğu daha kuvvetli oldu.’

‘UMARIM DOSTLUĞUMUZ DAHA KUVVETLİ SÜRER’

Dağıstan eski Cumhurbaşkanı ve Putin’in özel temsilcisi Ramazan Abdullatipov: ‘Liderlerimize minnettarız. Dostum Cavit Bey’in ödül almasından dolayı da çok mutluyum. Bu süreçte dostluk ilişkilerimiz olmasaydı ülkeler arasındaki sıkıntıların giderilmesi zor olurdu. Biz bu süreçte ülkelerimizin liderlerinin desteğini fazlasıyla hissetttik. Umarım halklarımızın dostluğu kaldığı yerden daha kuvvetli şekilde devam eder.’

BÜYÜKELÇİ DİRİÖZ: GURUR VE ONUR DUYDUK

Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz:  ‘Güzel bir vesileyle Sayın Bakanımız Cavit Bey’i, ailesini ve dostlarını Moskovada ağırlıyoruz. Oldukça gururluyuz ve onur duyuyoruz. Türk-Rus ilişkilerini çok önemsiyoruz. Sayın Bakanımız Cavit Çağlar’ın katkılarını çok önemsiyoruz. Kendisinin alacağı ödül bize ayrı bir gurur veriyor.’

‘İş dünyası olarak Çağlar’a minnettarız’

Rus Türk İşadamları Derneği Başkanı Naki Karaaslan: ‘Hayırlı bir iş için buradayız. İki ülke arasındaki birlik beraberliğin sürmesi adına bakanımız Cavit Çağlar’a ne kadar teşekkür etsek az. İş dünyası olarak kendisine minnettarız. Bizim yaşadıklarımızı bilmeyen anlayamaz. O nedenle bir kez kendisine teşekkür ediyorum. Tarihe geçecek bir iş yaptı. Tarih bir gün bugünü mutlaka yazacak.’

PUTİN, ÇAĞLAR’A BUGÜN ‘DEVLET NİŞANI’ VERECEK

Bugün gerçekleşecek Ulusal Birlik Günü’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cavit Çağlar’a Rusta Federasyonu Devlet Dostluk Nişanı verecek.  Çağlar bu nişanı alan ilk Türk olarak tarihe geçecek. Kremlin Saraı’ndaki tören saat 14.00’te başlayacak. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X