Mucizeye tanık olun

Otizm, MS, psikolojik bozukluklar, Down sendromu ve bazı omurilik rahatsızlığı olan hastaların tedavilerinde kullanılan atla terapi, Türkiye Jokey Kulübü’nün Bursa Osmangazi Hipodromu’nda kurduğu merkezde başlıyor.

Mucizeye tanık olun
HABERİ PAYLAŞ

RABİA DENİZ 

Atın yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler sayesinde bedensel ve zihinsel engelli çocukların yaşamlarında mucizeler yaratan tedavi, haftanın üç günü engelli çocuklara ücretsiz olarak verilecek. 

Onlar, herkes için gerçek bir dost. Eleştirmeden, yargılamadan, yalnızca dinleyip, hissederler. Duygusal bağ kurar ve temasta bulunduğu kişiye huzur verir. At üstünde egzersiz sayesinde beden kaslarını çalıştırmayı hedef alan başarılı bir tedavi türü olan Hipoterapi yani Atla Tedavi’nin kullanımı Türkiye’de yaygınlaşıyor. Atların ritmik hareketleri ve vücut ısısı mucizeler yaratıyor. 1940’lı yıllarda Avrupa ve Batı Almanya’nın yanı sıra İsviçre’de uygulanmaya başlanan bu tedavi türü, çok kısa sürede engelli bireylerin tedavilerinde de kullanıldı. O tarihten bu yana Hipoterapi ile bedensel ve zihinsel engelli çocuklar, atların üzerinde tedavi ediliyor. Türkiye Jokey Kulübü de buradan yola çıkarak bir Atla Terapi Merkezi kurmaya karar verdi. Türkiye Jokey Kulübü’nün en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Atla Terapi Merkezi; İstanbul Veliefendi, Diyarbakır ve İzmir Şirinyer hipodromlarının ardından şimdi de Bursa Osmangazi Hipodromu’ndaki merkezde açılıyor. Açılışı Engelliler Haftası’nda yapılacak olan merkez, bugün saat 16.00’da misafirlerini bekliyor. Zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocukların gelişimine katkı sağlayan Atla Terapi Merkezi, haftanın üç günü, Salı, Perşembe ve Cuma günleri 10.30 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verecek. Merkezden, tedavisine doktor raporuyla izin verilen tüm engelli çocuklar ücretsiz yararlanabilecek. 

DUYGUSAL TEMAS

Türkiye genelinde bin 193 çocuğun tam 13 bin 602 kez at binerek tedavisinde çok önemli gelişme kaydettiğini ifade eden Bursa Hipodrom Müdürü Devrim Evcim, özel seçilmiş ve eğitilmiş atların alanında uzman bir kadroyla ata binmesi doktor raporuyla uygun görülen engelli çocuklara ücretsiz olarak alternatif tedavi hizmeti sunduklarını söyledi. Evcim, atın yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler sayesinde engelli kişinin kas ve sinirsel sistemlerinin uyarılmasını sağlayan tedavi yöntemiyle, atın tedaviye yönelik özel hareketleriyle kas, tendon, deri ve eklemlerindeki sinir alıcılarına duygusal uyaranlar iletildiğini ifade etti.

Evcim, Bursa Hipodromu’nu Bursalılara açacaklarını, ücretsiz olarak düzenleyecekleri serbest biniş günlerinde ise, eğitim verileceğini belirtti. Çarşamba ve Pazar günleri 10.30 ile 17.00 saatleri arasında yan yürüyücüler eşliğinde çocuk ve büyükler için binek olanağı sunduklarını da sözlerine ekledi.

Bursa Hipodrom Müdürü Devrim Evcim bugün yapılacak açılışı kapsamındaki Gülben Ergen konseri için Altınşehir metro istasyonu – Hipodrom arasında saat 15:00’ten itibaren ring otobüsünün hizmet vereceğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X